BASINDAN YAZILAR
Mortgage krizi hızla Türkiye'ye yaklaşıyor şirketler döviz pozisyonunu düzgün tutsun - MuhasebeTR

Mortgage krizi hızla Türkiye'ye yaklaşıyor şirketler döviz pozisyonunu düzgün tutsun

ABD'de yaşanan ve dünya piyasaları üzerindeki etkisini gün geçtikçe artıran mortgage krizi iş dünyasını endişelendiriyor. Avrupa'da faaliyet gösterdiği ülkelerde krizin olumsuz yansımalarını hisseden Koç Holding'in Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Aka Gündüz Özdemir, Batı'da başlayan krizin Doğu'ya doğru yayıldığını, Türkiye'nin bu gidişattan etkilenmemesi için tedbir almasının şart olduğunu belirtiyor.
 

Ekonominin hassas bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Özdemir, şirketlere, döviz pozisyonlarını düzgün tutmaları, cari açıklarını iyi yönetmeleri ve AB'ye ihracat yaparken dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Aka Gündüz Özdemir, Almanya'nın başkenti Berlin'de 29 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında açık kalacak olan Tüketici Elektroniği Fuarı IFA 2008'de Türk gazetecilerle bir araya geldi. Dünya piyasalarındaki gelişmeleri değerlendiren Özdemir, Avrupa'nın değişik bölgelerinde iş yaptıkları için krizin etkilerini hissettiklerini söyledi. Amerika'da başlayan mortgage krizinin dünyada petrol, gıda ve enerji fiyatlarını tetiklediğini hatırlatan Özdemir, "İngiltere kan kaybediyor, İspanya bu sürecin içinde, İtalya sıkıntıda. Bugün artık dünkü geçim endeksiyle hayat sürdürülemiyor. Enflasyon giderek artıyor. Biz de Avrupa'nın her yerinde iş yaptığımız için bu gelişmeleri hissediyoruz." diye konuştu. İhracatının büyük bir kısmını Avrupa Birliği ülkelerine yapan Türkiye'nin bu gelişmelerin dışında kalamayacağını vurgulayan Özdemir'e göre ekonomik veriler krizin Türkiye'ye yaklaştığının sinyallerini veriyor. Hassas dönemde bütün şirketlerin tedbirli olması gerekiyor. 2001 krizinde bir gecede trilyon lira zararların yazıldığı günlerin tekrar yaşanmaması için cari açığın çok iyi yönetilmesi lazım. Döviz rezervlerinde şimdilik sorun yok ancak krizle tetiklenirse sıkıntı oluşturabilir. AB ülkelerinde krizden dolayı ekonomik zemin sağlam olmadığı için bu bölgeye ihracat yapan firmalar çok dikkatli olmalı. Şirketler farklı pazarlardaki fırsatları iyi değerlendirmeli.

Beyaz eşya satışlarının krizlere karşı çok duyarlı olduğunu belirten Özdemir, sorunlu dönemde satışların bıçak gibi kesildiğine dikkat çekiyor. Elektronik piyasasının beyaz eşya sektörü gibi olmadığını, kriz dönemlerini daha rahat atlattığını ifade eden Özdemir, şunları söyledi: "Yaşanan ekonomik durgunluğa karşın LCD pazarı Avrupa'da geçen yüzde 30, Amerika ise yüzde 50 büyüdü. Kriz dönemlerinde insanlar evden çıkmak istemez. Bu nedenle televizyon aldılar. LCD'ler giderek daha fazla dekoratif ve moda amacıyla kullanılıyor. Örneğin, benim dişçimin tavanında bile LCD TV var. Geçtiğimiz yıl cep telefonu satışları yüzde 50 küçüldü. Buna karşın LCD pazarı hızla büyüyor." Arçelik'in hedefleri hakkında bilgiler de veren Özdemir, 2001'de 10 ülkeye ihracat yaparken bugün 106 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtiyor. En büyük argümanlarının fiyat farkı olduğunu belirten Özdemir, "Biz ucuza üretiyoruz. Bu yıl 2 milyar Euro ihracat hedefliyoruz, ciromuz ise 4 milyar doları bulur." diye konuştu. Koç Holding, Beko ve Grundig markalarıyla katıldığı IFA 2008 fuarı için yaklaşık 1,5 milyon Euro harcadı. 750 metrekarelik toplam alanda Beko'nun 120, Grundig'in 400 ürünü tanıtıldı.

(Zaman Gazetesi | 01.09.2008)

GÜNDEM