BASINDAN YAZILAR
Gelir Testine Başvurabilirsiniz - MuhasebeTR

Gelir Testine Başvurabilirsiniz

Beni genel sağlık sigortası kapsamına almışlar ve para cezası uygulamışlar. Daha önce herhangi bir uyarıda bulunmadılar ama “gelir testi borcuymuş” diyorlar. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Buhala Erdem

18 yaşını doldurmuş olup, herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmayan, emekli ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılmayanlar, 5510 sayılı SSGSS Kanunu'nun 60/g maddesi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. Gelir testi yaptırmayanların da aylık asgari ücretin yüzde 3'ü kadar genel sağlık sigortası (GSS) primi ödemeleri gerekiyor. Size çıkarılan borç da ceza değil, GSS prim borcudur.

16 Kasım 2021 tarihli yazımda detaylı olarak açıkladım. Sizin gibi zorunlu genel sağlık sigortalılığı tescil edilmiş olup gelir testine hiç başvurmamış olanlara, 7326 sayılı Kanun ile gelir testine başvuru imkanı sağlandı. 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurabilirsiniz.

Aynı hanede yaşadığınız aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir tutarının brüt asgari ücretin üçte birinden (1.192,50 TL) az çıkması halinde, prim borcunuz silinir ve primleriniz devlet tarafından karşılanmak üzere GSS'li sayılırsınız. Kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa borcunuz silinmez, ancak 2021 Nisan ve önceki aylara ilişkin GSS prim borcunuzu 31 Aralık 2021 tarihine kadar peşin ya da taksitler halinde faizsiz olarak ödeyebilirsiniz.

İlk defa Ekim 2008 sonrası 4/c'li olanların emekli aylığı hesabı

16 Ağustos 2021 tarihinde Sağlık Bakanlığı'ndan eczacı unvanı ile emekli oldum. Eczacı olarak 24 yıllık bir çalışma sürem var. Fakat bunun 16 yılını eczanemde Bağ-Kur'lu olarak çalıştım. Kalan 8 yıl kamuda hizmet verdim. 2.825 TL emekli aylığı bağlandı. 3600 ek gösterge ve 1/4 derece ile emekli olmama rağmen sanırım sadece 8 yıl üzerinden maaşımı hesaplamışlar. Bu durumu SGK'ya sormama rağmen cevap alamadım. Yapılan işlemin doğru olup olmadığı hakkında sizden bilgi almak istiyorum. İsmi saklı

8 yıl kamu hizmetiniz olduğuna göre, ilk defa Ekim 2008'den sonra 4/c'li olmalısınız. Bu durumda emekli aylığınız 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre değil, 5510 sayılı SSGSS Kanunu hükümlerine göre, üzerinden prim ödenen kazanç tutarlarınız esas alınarak hesaplanır.

Diğer bir deyişle. emekli aylığınız derece/kademe, ek gösterge ve memur maaş katsayılarına göre değil, üzerinden Bağ-Kur primi ve 4/c kapsamında prim ödenen kazanç tutarlarınız esas alınarak hesaplandığından emekli aylığınız düşük olmuş.

Hesaba katılmayan hizmet süresi

Öğretmen olarak 29 yıl üzerinden yeni emekli oldum. Askerliğimi yedek subay olarak yapmış ve acemilik dönemini de borçlanıp hizmet birleştirmesi yaparak emekli oldum. Ancak memuriyet ve askerlik öncesi 1200 gün SSK hizmetim vardı, onu hizmetime saydırmadım. Hatta emeklilik işlemleri aşamasında memur sordu, iş uzar diye, ayrıca hizmet birleştirmesi istemiyorum diye dilekçe verdim. Acaba o 1200 günün bana bir faydası olur muydu, bilemedim. Orhan Demiral

Normal şartlarda Emekli Sandığı dışındaki hizmetlerin de birleştirilmesi, daha doğrusu intibakta değerlendirmesi zorunlu. Bana göre kurum yanlış yapmış. Şimdi de SGK'ya emekli aylığınızın yeniden hesaplanması için başvurabilirsiniz. Muhtemelen bir miktar kesenek farkı borcu çıkar ancak emekli aylığınız tadil edilir. Aylık bağlama oranınız artacağından, emekli aylığınız da artar.

(Kaynak: Sezgin Özcan / Sözcü Gazetesi | 20.11.2021)

GÜNDEM