BASINDAN YAZILAR
Memuriyet Süreniz İçin İkramiye Alabilirsiniz - MuhasebeTR

Memuriyet Süreniz İçin İkramiye Alabilirsiniz

1977 doğumluyum. 1994 yılında ilk SSK girişim oldu. 1997 Kasım ayında memuriyete başladım. En son görev yerim üniversite hastanesinde idi, 2015'de istifa edip özel hastaneye geçtim. 2019 yılında oradan da ayrıldım. Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalıştığım 18 yılın tazminatını alabilir miyim? Alabilirsem ne zaman ve nasıl alacağım? Ö. Yavuz Yetiş

4/c (Emekli Sandığı) dışında diğer sigortalılık statülerinde de (4/a, 4/b, banka emekli sandığı gibi) çalışması olan ve hizmet süreleri birleştirilerek emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlananlara 4/c kapsamında geçen çalışmaları karşılığı emekli ikramiyesi ödenebilmesi için memuriyetlerinin 1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması gerekiyor.

Memuriyetten ayrıldığınız tarih itibarıyla sigortalılık süreniz 15 yıldan, prim gün sayınız da 3600 günden fazla. Bu yönüyle kıdem tazminatına hak kazanma şartını sağlıyorsunuz. Memuriyetten de çıkarılmayıp istifa ederek kendi isteğinizle ayrıldığınızdan, memuriyette geçen hizmet sürenizin her tam yılı için emekli ikramiyesi alabilirsiniz. İkramiye ödemesi emekli aylığı bağlandığında yapıldığından, ikramiyeniz emekli aylığınız bağlandığında ödenir.

Kısmi süreli çalışan Bağ-Kur'lu prim öder

Eşim babasının vefatı dolayısıyla ticari servis aracını üzerine almak durumunda kaldı. Başka bir işyerinde ayda 5 gün kısmi süreli olarak SSK'lı çalışıyor. Aracı üzerine aldığında vergi mükellefi olacağından, kalan 25 gün için Bağ-Kur primi ödeme zorunluluğumuz doğar mı? Özlem Yıldırım

4857 sayılı İş Kanunu'na göre kısmi süreli iş sözleşmesiyle 4/a (SSK) kapsamında çalışanlar (eksik gün nedeni 06-Kısmi istihdam) aynı anda 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık hallerinin bulunması durumunda, ay içinde kısmi çalışılan süreler dışında kalan sürede 4/b kapsamında sigortalı sayılıyorlar. Ay içindeki 4/a ve 4/b'ye tabi gün sayılarının hesabında ay 30 gün kabul ediliyor, 4/b'ye tabi gün sayısı 4/a'ya tabi gün sayısına ilave edilerek hesaplanıyor.

Bu bağlamda, ayda 5 gün kısmi süreli olarak 4/a kapsamında çalışan eşiniz, ayın kalan günlerinde (30-5= 25 gün) 4/b kapsamında sigortalı sayılır. Asgari ücret tutarından az olmamak üzere belirleyeceği prime esas kazanç tutarı üzerinden yüzde 34,5 oranında Bağ-Kur primi ödemesi gerekir.

(Kaynak: Sezgin Özcan / Sözcü Gazetesi | 15.11.2021)

GÜNDEM