BASINDAN YAZILAR
Afet Yaraları Sarılıyor - MuhasebeTR

Afet Yaraları Sarılıyor

Geçtiğimiz Temmuz ve Ağustos aylarında bir yandan yangınlarla boğuşurken öte yandan bazı bölgelerimizde sel felaketi yaşandı. Her afet bölgesi için devletimiz ilk andan itibaren bölgede yoğun bir çaba göstermiş, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlarımız, MKYK üyeleri, milletvekilleri ve kurumlarımız afet konusunda sahada olmuşlardır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ak Parti heyetleri sel ve yangın felaketi yaşanan afet bölgelerinde incelemelerde bulundu. Düzce, Rize, Artvin, Osmaniye, Antalya, Mersin, Adana, Muğla, Van, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde meydana gelen afetler nedeniyle Ak Parti heyetleri bölgeyi ziyaret etmiştir.

Bu kapsamda benim de yer aldığım ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta başkanlığında, Ak Parti milletvekilleri Hacı Özkan, Alim Tunç ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, İl ve İlçe teşkilatının katılımıyla Aydıncık ve Silifke ilçesindeki orman yangınlarında zarar gören alanlarda incelemede bulunduk ve yangından etkilenen vatandaşlarla görüştük.

Aydıncık'ta 28 Temmuz'da çıkan orman yangını 31 Temmuz'da, Silifke'de 29 Temmuz'da çıkan orman yangını 1 Ağustos'ta kontrol altına alınmış, iki ilçedeki yangında bazı evlerde hasar oluşmuştu.

Mersin'in Silifke ve Aydıncık ilçelerinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen orman yangınlarında, yaklaşık 14 bin hektar alan yanmış, yangına 5 helikopter, 128 arazöz, 6 iş makinesi, 200'ü aşkın araç ve bini aşkın personel müdahale edilerek kontrol altına alınmıştı.

Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle yangın bölgeleri, afet bölgesi olarak ilan edilerek vatandaşlarımızın yangın felaketinden kaynaklanan zararları karşılanmaktadır.

Silifke ve Aydıncık'ta yangın felaketinde zarara uğrayan vatandaşlarımızın yaraları devletimiz eliyle sarılıyor. Tüm hasar tespitler yapılmış, ilk etap yardımlar vatandaşlarımıza ulaştırılmış durumdadır. Özellikle belirtmek lazım ki, hem AFAD hem de diğer kamu kurumları yangın sürecinde olağanüstü çaba göstermiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Mersin'de;

- 48 yıkık,

- 55 ağır hasarlı,

- 45 az hasarlı,

- 1 orta hasarlı,

- 7 hasarsız olmak üzere toplam 156 binada hasar tespit çalışması gerçekleştirmiştir.

Tespitler ilan edilmiş olup bir aylık süre içinde itirazların yapılması mümkündür. Özellikle eksik veya hatalı tespitlerin düzeltilmesi için bir aylık sürenin değerlendirilerek mağduriyetlerin giderilmesi mümkündür.

Yangın bölgesinde AFAD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tüm kurumlar sahada aktif çalışmakta olup vatandaşlarımıza sosyal/teknik ekiplerle destek verilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personelleri de vatandaşlarımıza psiko-sosyal destek sağlamaktadır.

Sosyal yardımların ilk etabı vatandaşlarımızın hesaplarına yaptırılmıştır. Yanan bölgelerde yeniden ekim ve bakım çalışmaları sürdürülmektedir.

Yaraların sarılması noktasında da Ak Parti teşkilatlarının çok yoğun emek ve çaba gösterdiğini, vatandaşların talep ve istekleri konusunda duyarlı ve takipçi olunduğunu görmekteyiz.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 03.09.2021)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM