BASINDAN YAZILAR
Halk Bankası- SGK anlaştı, af süresi uzatılmalı / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Halk Bankası- SGK anlaştı, af süresi uzatılmalı / Sadettin Orhan

Yani önümüzdeki Pazartesi mesai bitimiyle başvurular bitiyor. Ancak vatandaştan gelen yoğun talebi karşılayabilmek adına SGK birimleri bu hafta sonu da çalışacak. Diğer taraftan afla ilgili geçtiğimiz Pazartesi günü Türkiye Halk Bankası ile SGK arasında bir kredi protokolü imzalandı.

Bu protokole göre mevcut borçlarını ödedikleri takdirde emekliliğe hak kazanabilecek Bağ-Kur borçluları ileride bağlanacak emekli aylıklarını teminat göstererek Halk Bankası'ndan kredi kullanabilecekler. Borçlular bu krediyle SGK'ya olan borçlarını ödeyebilecekler. Bankaya olan kredi borcu ise vadeye bağlı olarak emekli aylıklarından her ay kesilecek.

Fırsat cazip, süre çok kısa!

Halk Bankası'nın af uygulamasında devreye girmesi ile birlikte yaklaşık 200 bin kişinin bu imkandan yararlanması bekleniyor. Af yasası zaten çok cazip ödeme şartları sunuyorken bir de banka desteğinin devreye girmesi tatlı üzeri kaymak gibi oldu. Ancak bu kadar kişinin bu imkandan haberdar olması ve SGK birimlerine başvuruda bulunabilmesi için kanaatimizce 1 haftalık süre yetmeyecektir.

Ayrıca sadece başvuru da yetmiyor. Borçlu başvuracak, SGK kişinin borcunu, bu borcu öderse emekli olup olamayacağını ve ne kadar emekli aylığı bağlanacağını hesaplayacak, borçlu bu hesaplamayı banka şubesine götürecek, banka bu kişiye kredi verip vermeyeceğini değerlendirecek ve en sonunda karar verilecek. Tüm bu işlemler için ise sadece 1 hafta süre var. Dört günü de zaten geride kaldı.

Diğer taraftan söz konusu imkandan yararlanacak olanların önemli bir kısmının Tarım Bağ-Kur'lusu olması ve bu vatandaşlarımızın da genelde kırsal kesimde yaşıyor olması, 1 haftalık sürede hedef kitlenin haberdar olmasını daha da zorlaştıracaktır. Bize göre 28 Temmuz olan son başvuru tarihinin Ağustos sonuna kadar uzatılması hem SGK birimlerini, hem vatandaşları hem de Halk Bankası şubelerini rahatlatacaktır.

Okur sorularına cevaplar...

Soru: Ben devlet memuruyum ve eşim isteğe bağlı SSK sigortalısı. Ancak sağlık yardımlarını benim üzerimden alıyor. 1 Ekim'den sonra durumunda bir değişiklik olacak mı? M. Yanar.

Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim'de yürürlüğe girecek olan reform yasası ile pek çok konuda olduğu gibi isteğe bağlı sigorta konusunda da önemli değişiklikler olacak. 1 Ekim'den sonra eşinizin ödediği prim asgari ücretin %25'inden %32'sine çıkacak. Diğer yandan yine aynı tarihten sonra eşinizden genel sağlık sigortası primi de kesileceğinden artık sizin üzerinizden sağlık yardımı alamayacak.

Soru: 1980'de SSK'lı olarak işe başladım ve 1984'te şirket kurarak Bağ-Kur'lu oldum. Bağ-Kur primlerimi 6 ay ödedim fakat daha sonra işlerin bozulması nedeniyle ödeyemedim. Yeni çıkan yapılandırma yasasından yaralanmak istedim ancak karşıma ödeyemeyeceğim bir rakam çıktı. Ben Bağ-Kur'dan ayrılıp tekrar SSK'lı olarak çalışmaya devam edebilir miyim? Bu Bağ-Kur borçlarından kurtulmak için ne yapabilirim? S. Aksun.

Cevap: Değerli okurum, Bağ-Kur'dan ayrılıp SSK'lı olabilirsiniz. Ancak bunun için varsa şirket ortaklığınızı ve vergi kaydınızı sona erdirmeniz gerekir. Diğer sorunuza gelirsek, Bağ-Kur prim borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için prim tahakkuk eden son ayın üzerinden beş yıl geçmesi gerekir. Bu gibi durumlarda Bağ-Kur sorun çıkarabilmektedir. Ancak mahkemeye gidilmesi durumunda genelde borçlu lehine karar çıkmaktadır.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 24.07.2008)

GÜNDEM