BASINDAN YAZILAR
Prim affında iki yanlış anlama! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Prim affında iki yanlış anlama! / Sadettin Orhan

Son başvuru tarihi ise 28 Temmuz ve geri sayım başladı diyebiliriz. Ancak borçlulardan gelen bazı sorulardan kimi vatandaşlarımızın af konusu eksik veya yanlış anladığı anlaşılıyor. Örneğin bir okurumuz, 8.000 YTL civarında olan Bağ-Kur prim borcu için SGK'ya başvurduğunu ancak peşin ödediği halde sadece 2.200 YTL'sinin silindiğini ifade diyor.

Duyurularda peşin ödeme durumunda %85 indirim yapılacağı bilgisinin doğru olmadığını da ekliyor (M.Duyar). Bir başka okurumuz ise kendisi gibi 50 bin YTL civarında borcu olan işveren dostunun, peşin ödemede yaklaşık 20 bin YTL ödediğini, ancak kendisinin peşin ödemek istediğinde 40 bin YTL borç hesaplandığını belirtiyor. Bize de bu farklılığın nereden kaynaklandığını soruyor (R.Okur). 1-Af borcun aslına değil, gecikme zammına geldi!

Değerli okurlarımız, prim affı yasası ile borç tutarının tamamına değil, sadece gecikme zammına af getirilmiştir. Böylece prim borcunuzun aslı her ne kadar ise, o tutardan herhangi bir indirim yapılmaksızın aynen ödeyeceksiniz. Ancak borcunuzun yasal ödeme süresi dolduğu günden bugüne kadar işlemekte olan gecikme zammı/gecikme cezasının peşin ödemede %85'i, 12 taksitte %55'i ve 24 taksitte ise %30'u silinecektir.

Örneğin 5 bin YTL prim aslı, 3 bin YTL de gecikme zammı var diyelim. Peşin ödemede 5 bin YTL aynen ödenecek, 3 bin YTL'nin ise 2.550 YTL'si silinecektir. Bu borçlunun ödeyeceği tutar 5.000 + 450 = 5.450 YTL olacaktır. 2-Borç ne kadar eskiyse indirim o kadar fazla olacak! Prim affının bir diğer püf noktası, prim borcunun eski-yeni oluşuna göre indirimin değişiyor olmasıdır. Prim borcu ne kadar eski ise, gecikme zammı da o kadar fazla olacak ve dolayısıyla indirim de bir o kadar fazla olacaktır.

Prim borcu ne kadar yeni ise, prim aslı gecikme zammından yüksek olacak ve aftan yararlanması da sınırlı olacaktır. Aşağıdaki tabloda şu anki tutarı 50 bin YTL olan iki ayrı borcun karşılaştırması yapılmıştır. Tutarlar yaklaşık olarak, YTL cinsinden ifade edilmiştir. Görüldüğü üzere borç toplamları aynı olduğu halde, borcu eski olan işverenle borcu yeni olan işveren arasında ödeme aşamasında büyük bir fark ortaya çıkmaktadır.

Bu da yukarıda ifade edildiği gibi, affın prim aslına değil, gecikme zammına uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Yani SGK ünitelerinde, kişiye göre farklı borç hesaplaması yapılmamaktadır. Kaldı ki bilgisayar sistemi de bu tür farklı uygulamalara izin vermemektedir.

Okur sorularına cevaplar...

Soru: 1961 doğumluyum, SSK'ya 1980'de başladım, bir ara Bağ-Kur'a geçtikten sonra 6.6.2007'de tekrar SSK'lı oldum. 4575 günüm var, ne zaman emekli olurum? İ.Akman

Cevap: Sayın okurum, normalde 5000 günü doldurduğunuz tarihte emekli olacaksınız. Ancak 6.6.2007 sonrası SSK'ya en az 3.5 yıl(1.260 gün) prim ödemeniz gerektiğinden 7.12.2010 tarihinde emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

Soru: 1960 doğumluyum, SSK girişim 25.6.1990, şanda 5600 işgünüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Ş.Odası

Cevap: Sayın okurum prim gününüzü doldurmuşsunuz. 52 yaşınızı tamamladığınız 1.11.2012'de emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 16.07.2008)

GÜNDEM