BASINDAN YAZILAR
Kadınlar Günü'nde Kadınların Çözüm Bekleyen Talepleri - MuhasebeTR

Kadınlar Günü'nde Kadınların Çözüm Bekleyen Talepleri

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. İlk kez 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de fitili ateşlenen ve çok sayıda kadın işçinin ölümüyle sonuçlanan kadınların hak talepleri, 1970 yılından beri Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Öncelikle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Bugünün anlam ve önemine binaen her gün çok sayıda kadın okurumuzun gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza ulaşan iletilerden kadınların Hükûmetten özelikle de kadın bakan olması ve bakanlığını ilgilendirmesi hasebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan çözüm bekleyen taleplerine bu yazımızı ayırdık.

Hemen belirtelim ki şimdiye kadar kadınların çalışma hayatına katılımının teşvik edilmesi ve istihdamlarına yönelik engellilerin kaldırılmasına yönelik çok sayıda yenilik, değişiklik ve haklar tanınmıştır. Buna rağmen hâlen çok sayıda talep bulunmaktadır.

Ev hanımlarının talepleri

Yurt dışında ev hanımı olarak yaşayan anneler daha doğrusu kadınlar emeklilik açısından çok şanslı. Çünkü hiç çalışmadan ya da isteğe bağlı sigorta bile ödemeden Türkiye’ye gelip geriye dönük toplu para yatırarak hemen emekli olma hakkına sahip bulunmaktadırlar. 

Türkiye’de ev hanımı olanların ise maalesef böyle bir hakkı yok. Bu konuda ayrımcılık olduğu açık…

Sadece annelerin çocuk borçlanma hakları var. O da birçok şarta bağlanmıştır. Bu minvalde ev hanımı anneler aynen yurt dışındaki ev hanımları gibi emeklilik hakları talep etmektedirler.

Evlerinde imalat yapan kadınların talepleri

Evlerde imal ettikleri çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri iş yeri açmaksızın çarşıda pazarda vergiden muaf olarak satan kadınlar bu işlerini büyütüp istihdama katkıda bulunmak istiyor. Bunun için Hükûmetten destek bekliyorlar. Hâlihazırda her ay yüksek tutarda SGK primi ödeyerek sosyal güvenlik kapsamında bulunmaktadırlar. Ancak kazançlarına göre bu rakamı ödemekte zorlandıklarından diğer işverenler gibi teşvik ve desteklerden faydalanmak istiyorlar.

Öğretmen ve hemşire kadınların talepleri

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti seçim beyannamesinde yer alan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine ek gösterge imkânı verileceği müjdesini 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde açıklamıştı. Hâl böyle olunca çok sayıda kadın öğretmen ve hemşire emeklilik tarihlerini erteleyerek ek 3600 ek göstergeyi beklemektedir. Bahse konu kadınlar bir an önce 3600 ek göstergeye ilişkin düzenlemeyi beklemektedir.

Memur kadınların talepleri

Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin "Torba Kanun" 10 Şubat 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. İşçilerle ilgili yönetmelik 8 Kasım 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı. İşçi anneler bu haktan uzun süredir yararlanmaktadır.

Ancak kadın memurlar yaklaşık 4 yılı aşkın süredir Kanunun yayımlanmasına rağmen bugüne kadar yönetmelik yayımlanamadığından maalesef bu haklardan faydalanamamaktadır. Bu nedenle anne memurlardan her gün yüzlerce e-Mail yazısı gazetemize gelmektedir. Dolayısıyla bu yönetmeliğin bir an önce yürürlüğe girmesini beklemektedirler.

Ev hanımları patron sigortası istemiyor

Çalışmayan ev hanımları ancak kendi primlerini ödeyerek emekli olma imkânı elde etmektedir. Gelirleri bulunmayan ev hanımlarının bu primleri ödemelerinin ne kadar güç olduğu aşikârdır. Buna karşın 30 Eylül 2008 gününe kadar SSK’ya isteğe bağlı prim ödeyen ev hanımları 2008/Ekim ayından sonra birdenbire değiştirilen uygulama ile SSK’lılıkları ellerinden alınarak patronların sigortası olan Bağ-Kur’a geçirilmiş oldular. Bu da daha çok prim ödeme ve emeklilik şartlarının zorlaştırılması anlamına gelmektedir. Zira bu uygulama ile birlikte en az 1800 gün daha fazla prim ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigortaya son 1260 günde yatırılan primler ev kadınlarını SSK’lı olmaktan çıkarıp Bağ-Kur’lu yapmaktadır.

Borçlanmada erkeklerle eşit şartlar sağlansın

Sosyal güvenlik reformuyla kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmesi kadınlar açısından büyük öneme sahip bulunmaktadır. Bununla birlikte kadınlar, erkeklere göre eşitsizliğe yol açan “doğum borçlanmasından önce sigortalı olma şartı”ndan çok muzdaripler.

Erkekler, askerlik borçlanmasını yaparken hiçbir şarta tabi bulunmamaktadır. Kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için ise mutlaka doğumdan önce sigortalı olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kaç doğum olursa olsun borçlanma hakkından mahrum kalmaktadırlar. Diğer yandan erkekler, askerliği ilk sigorta girişinden önce yapmış iseler belirli hallerde 1-2 yaş daha erken olmaktadırlar. Kadınların ise ancak sigorta girişinden sonraki doğumları borçlanma hakkı bulunduğundan maalesef erkekler gibi daha erken emekli olamıyorlar. 

                ***

“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” Hazreti Muhammed

(Kaynak: İsa Karakaş / Türkiye Gazetesi | 08.03.2021)

GÜNDEM