BASINDAN YAZILAR
2008 yılı bitmeden bir yerleştirme olacak mı? / Erdal Aydın - MuhasebeTR

2008 yılı bitmeden bir yerleştirme olacak mı? / Erdal Aydın

* "2008 yılı bitmeden bir yerleştirme olacak mı?Askere gideceğim. Benim gibi gelecekle ilgili plan yapacak adaylar yerleştirme ile ilgili bilgi almak istiyor. Ama hiçbir yerden bilgi alamıyoruz. Bu konu hakkında bilginiz var mı?" Suat Çiçek/Malatya
Hali hazırda 2004 KPSS'nin geçerliliği sona ermiş bulunuyor. Aynı anda 2006/KPSS-1 (lisans ve öğretmen adayları) geçerliliği de bitti. Yani şu an geçerli olan tek sınav 2006/KPSS-2 (önlisans/ortaöğretim)dir. Bu itibarla şu anda yerleştirme yapılması pek mümkün görünmemektedir. Muhtemelen 2008/KPSS-1 sınav sonuçları açıklandıktan sonra yeni bir yerleştirme yapılması mümkün olabilecektir. Benim tahminim ise eylül ayında yapılacak 2008/KPSS-2 sınavının sonuçları da beklenerek bu tarihten sonra genel bir yerleştirme yapılacağıdır. Ayrıca, ilan edilecek kadro ve pozisyon sayısının da daha önce gerçekleştirilen yerleştirmelerden daha fazla olacağını düşünüyorum.

* "KPSS-2008/3 yerleştirmelerinde aranılan öğrenim şartı olarak 'Hemşirelik, Sağlık Memurluğu veya Sağlık Teknikerliği önlisans programlarından birinden mezun olmak' niteliği aranılan hemşire kadrosunu tercih ettim ve yerleştirildim. Ben de okuduğum bölüm itibarıyla sağlık teknikeri unvanına sahibim. Ancak ilgili kurum atanamayacağımı söylüyor. Atamamın yapılıp yapılamayacağı hususunda bilgi verirseniz çok sevinirim."
KPSS merkezi yerleştirme işlemleri adayların öğrenim sonucu ihraz ettikleri unvanlara göre değil öğrenim alan/programlarına göre gerçekleştirilmektedir. Yerleştirme işlemine başvuran adayların tercihte bulunurken ilgili kadro için istenilen öğrenim niteliklerini tam olarak karşıladıkları kadroları tercihleri arasında göstermeleri gerekir. Çünkü sağlık teknikerliği ayrı bir unvan hemşirelik ise bambaşka bir unvandır. Ayrıca yükseköğretimde unvanı sağlık teknikeri olan birçok bölüm bulunmaktadır (anestezi,radyoloji, ortopedi vb.). Dolayısıyla adaylar unvana göre değil öğrenim programlarına göre yerleştirildiğinden eğer diplomanızda sağlık teknikerliği programı mezunu ibaresi bulunmuyorsa ilgili kadroya atamanız olmayacaktır.

* "Geçen gün Tarım Kredi Kooperatifleri'nin sınav ilanına rastladım, ancak başvuru şartları arasında 30 yaş sınırı arandığını gördüm. Bildiğim kadarıyla KPSS yerleştirmelerinde yaş şartı yoktu ilgili kurum neye binaen bu şartı koydu? Bu şart yüzünden başvuru yapamadım."
KPSS yönetmeliğine göre ÖSYM Başkanlığınca yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinde B grubu kadrolar için herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği gibi bazı kuruluşlar hem KPSS yönetmeliğine tabi değildir hem de çalıştırılan personel memur statüsünde değildir. Bu kurumlar KPSS şartı aramak zorunda değildirler. Ayrıca sınav ilanlarında aranılan yaş, askerlik gibi şartlar da ilgili özel mevzuatlarından kaynaklanıyor ya da ilgili kurumca takdir yetkisi kullanılarak konulmuş olabilir. Kapsamda olmamasına rağmen KPSS şartı istenmesi kurumların objektif olduklarını gösterme gayretleri olarak da görülebilir diye düşünüyorum.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 04.07.2008)

GÜNDEM