BASINDAN YAZILAR
Asgari Ücretle 4 Kişilik Aile Geçinsin - MuhasebeTR

Asgari Ücretle 4 Kişilik Aile Geçinsin

Değerli okurlar, Aralık ayının gelmesiyle asgari ücretin belirlenmesi süreci de başlamış oldu. Milyonlarca kişi asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Peki, asgari ücret nedir? Asgari ücret nasıl belirlenir? Ne zaman ve nasıl uygulanır?

Asgari ücret nedir?

Asgari ücret veya minimum ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir. Asgari ücret günlük hesaplanır, aylık ödenir.

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Asgari ücret, Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her yıl Aralık ayında toplanıyor. Komisyonun en az 4 toplantı yapması bekleniyor ve bu toplantılar sonucu ay sonuna doğru çalışmalarını tamamlayarak belirlenen ücret açıklanır. Komisyonda işçi, işveren ve devlet 5´şer üye ile temsil ediliyor. Komisyon, kararlarını oy çokluğu ile alıyor. Komisyonda işçileri Türk-İş, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET 2021 İÇİN 3 TOPLANTI YAPILDI

Asgari ücret 2021 miktarını belirlemek için ilk toplantı 4 Aralık’ta, ikincisi ise 15 Aralık’ta gerçekleşti. Asgari ücretin 3. toplantısı 22 Aralık’ta yapılacak.4.toplantı için henüz tarih netleşmedi. Asgari ücret ilk 3 toplantı sonrasında belirlenmedi. 4. toplantıdan sonra kararlaştırılacaktır. Ancak Tüik 2792,10 tl gibi bir fiyat sundu. Bu ücretin baz alınıp reel ücretin belirlenmesinde önemli rol olacak. İşçilerin beklentisi asgari ücret ile 4 kişilik ailenin geçinmesidir. Diyanet’in 2020 yılı fitre miktarı kişi başı 27 TL’dir. 4x27=108 TL oysa eşi çalışmayan 2 çocuğu olan asgari ücretli 4 kişilik ailenin kişi başı ücreti 20,30 krş’tur.

İŞÇİ SENDİKALARI ASGARİ ÜCRET İÇİN BİRLİKTE DAVRANIYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına bugüne kadar tek başına katılan Türk-İş, bu yıl ilk defa Hak-İş ve DİSK konfederasyonlarını da yanına alarak pazarlık görüşmeleri öncesi güç birliği yaptı. 3 büyük işçi konfederasyonu yaptıkları ortak toplantı sonucunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan beklentilerini açıkladı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun ortak imzasıyla alınan kararları açıklayan 3 işçi konfederasyonu, pandemi sürecinin başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdığını belirtti. Çalışanların milli gelirden aldığı payın düştüğüne işaret eden işçi temsilcileri, yeni asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir ‘geçim ücreti’ olarak tespit edilmesini istediklerini söylediler.

Belirlenecek asgari ücretin asgari ücretlilerin yanı sıra işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği alan hak sahiplerini de doğrudan etkilediğine işaret eden 3 konfederasyon lideri, “Asgari ücret bir pazarlık ücreti değildir. İşçinin ailesiyle birlikte insanca yaşamasını sağlayacak gelirdir” uyarısını da yaptılar.

(Kaynak: Mustafa İşcan / Milli Gazetesi | 16.01.2021)

GÜNDEM