BASINDAN YAZILAR
Biz zor günlerin ülkesiyiz Çek maçında gördünüz - MuhasebeTR

Biz zor günlerin ülkesiyiz Çek maçında gördünüz

Türkiye'nin hâlâ bir fırsatlar ülkesi olduğunu ve yatırım ortamını daha da iyileştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Unakıtan, "Global ortamda yaşanan sorunların yanı sıra siyasi belirsizler de var. Siyasi belirsizlik var ama kısa zamanda üstesinden geliriz. Son Çek maçındaki vaziyeti gördünüz. Bu millet yapar arkadaş, bunu bilmeniz lazım. Türkiye zor günlerin ülkesi." ifadelerini kullandı.

Euromoney Conferences'in Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu işbirliğiyle düzenlediği "Euromoney Türkiye Finans ve Yatırım Forumu"nda konuşan Unakıtan, kredi kartlarına faiz sınırlamasından özelleştirmeye kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu. Karta faiz sınırı getirilmesine karşı olduğunu belirten Maliye Bakanı, "Olmaz kardeşim olmaz. O rekabet sistemi içerisinde kendi mecrasını bulur, öyle kanunla manunla olmaz bu işler." dedi. Malî disiplini korumakta kararlı olduklarını ve bunu 'olmazsa olmaz' olarak gördüklerini belirtti. Türkiye'nin dünyadaki olumsuz gelişmelerden asgari seyivede etkilendiğini ve sıkıntılarının başında cari açığın geldiğini aktarırken, "Cari açık bugün bizim için risk değildir. Finanse edilebiliyor." diye konuştu.

Şeker fabrikalarına Suudiler talip

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şeker fabrikalarının özelleştirmeleriyle Suudi Arabistanlı yatırımcıların ilgilendiklerini duyduğunu söyledi. Türkiye Şeker Fabrikaları'nın 25 şeker fabrikası, üç makine fabrikası, bir elektromekanik aygıtlar fabrikası ve bir şeker enstitüsü bulunuyor. Pazar payı yüzde 58 ve 20 bin 567 kişi istihdam ediliyor. Türkiye'nin 2003 yılından bugüne 49 milyar dolarlık özelleştirme yaptığına işaret ederken, bunların sadece para bulmak amacıyla yapılmadığını, aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlamak için gerçekleştirilen yapısal reformlar olduğunu vurguladı. Devletin ne sanayici ne tüccar ne de bankacı olabileceğini ifade eden Unakıtan, "Özelleştirmelere süratle devam ediyoruz. Tekel'i şimdi devredeceğiz, 1,7 milyar dolar alacağız. Yakında enerji özelleştirmelerini de neticelendiririz. Bazıları 'Eyvah devletten çıkarsa ne olur?' diyor. Daha iyi olur. Ekonomi hiçbir zaman emir-komutayla yürümez." diye konuştu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 18.06.2008)

GÜNDEM