BASINDAN YAZILAR
Sporcuya ve kulüplere var, vatandaşa yok / Kazım YILMAZ - MuhasebeTR

Sporcuya ve kulüplere var, vatandaşa yok / Kazım YILMAZ

Cumhurbaşkanı tarafından da hemen imzalanan 5766 sayılı yasa ile yine yeni ayrıcalıklar geldi. Bunların başında da sporcuların kazandıkları gelirlerden doğru dürüst vergi alınmaması var.
Yıl başından beri kulüplerin sporculara ödedikleri ücretlerden normal oranda, yani normal bir çalışan vatandaş gibi vergi kesmeleri gerekirken kesmediler. Daha düşük oranda kestiler. Neden? Yasa çıkacak vergiler düşürülecek diye.
Aynı şeyi siz yapsanız ne olur? Kıyamet kopar. Yasa çıkıncaya kadarki ödemelerden az vergi ödediniz diye kesilecek cezanın altından kalkamazsınız? Oysa onlar yapınca yasa yılbaşından geçerli olmak üzere çıktı. Yani geriye yürüdü.
Yasaya göre sporcuların kazandıkları paralardan ödeyecekleri vergi oranları tablodaki gibi:

Yapılan ödeme .....................Vergi oranı (yüzde)
En üst ligde ..........................................15
En üst altı ligde .....................................10
Diğer liglerde..........................................5
Lig usulü olmayan dallarda .......................5
Milli karşılaşmalar için yapılan ödeme ..........5

Görüldüğü üzere, milyonlarca lira para kazanan sporcularımız bu paralardan yüzde 15 oranında vergi ödeyecekler. Milli maçlar gibi uluslararası karşılaşmalara katıldıkları için aldıkları paralardan da yüzde 5 oranında vergi ödeyecekler.
Anımsatalım, en düşük gelirliler yüzde 15 ödüyor.

Kulüplere bedavadan ucuz taksitlendirme
Spor kulüplerinin borçları 10 yıl vade ile taksitlendiriliyor. Hem de yıllık yüzde 4 faizle. Hayır, yanlış okumadınız, yıllık faiz oranı yüzde 4. Başkasında süre 3 yılı geçemiyor ve oran yıllık yüzde 24.
Bu erteleme sadece vergiler için de değil. Maliye Vergi daireleri tarafından tahsil edilmesi gereken bütün kamu alacakları için.
Üstelik Meclis'te verilen bir teklifle bu taksitlendirmeye henüz vadesi dolmamış borçlar da dahil edildi. Kulüpler 6 Haziran 2008 tarihinde ödeme zamanı gelmiş ama vadesi dolmamış borçları ödemeyecekler. Yani Mayıs ayına ait stopajların ve KDV'nin vadesi dolmadığı halde bu borçlarını ödemeyecekler. Mayıs ayına ilişkin vergiler de 10 yıl, yıllık yüzde 4 faizle erteleniyor.
Yıllık enflasyon kaç? Yüzde 16.53. Faiz? Yüzde 4. Bedava bile değil! Bedavadan da ucuz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 10.06.2008)

GÜNDEM