BASINDAN YAZILAR
Borçlanmayı Bilinçli Yapmak, Bağlanacak Aylığınızı Yükseltir mi? - MuhasebeTR

Borçlanmayı Bilinçli Yapmak, Bağlanacak Aylığınızı Yükseltir mi?

Değerli okurlar, bugün sizlerden gelen askerlik doğum borçlanmalarımı ödeyeyim mi, ödersem ne kadar maaşımı etkiler gibi sorularınıza genel bir cevap şeklinde bir yazıyı ele alacağım.

Askerlik, doğum borçlanması yapmak isten 4/a’lı sigortalılar yüksek emeklilik için ezbere sorular sorarak hesaplama yapılmasını istediklerinde yanılacaklarını söylüyorum.

Bu hesaplamaları yapmak için emekli aylığı hesaplamasını bilen, konusunda uzmanlaşmış bir rehberden destek almalarını öneriyorum.

Emekli aylığı hesaplama teoride bilinse bile, pratikte projeksiyonla sigortalının aydınlatılması gerekir.

Soyut hesaplamalar değil, somut hesaplamalar yapılması gerekir.

Sigortalının çalışma süresi boyunca Aylık Prim Hizmet Belgesi’ndeki kazançlarının 1990 ila 1999 arasında dökümlerini çıkarmalı, bu rakamlara göre gösterge, üst gösterge sistemine göre ÖZEL/KAMU analizi yapılması gerekir.

2000 ila 2008/Eylül kazançları ayrı değerlendirilmeli ortalama yıllık kazanç tutarı bulunmalı.

2008/Ekim sonrası çalışma dönemlerine göre ortalama aylık kazanç belirlenmesi.

Bunun yanında dönemsel Aylık Bağlama Oranları.

Alt aylık bağlama sistemine göre alt sınır aylık hesaplamaları da dikkate alarak nihai sonuç elde edilmesi gerekir.

Örnek-1: ASKERLİK BORÇLANMASI

Sigortalı Ali Bey …tarihinde askerlik yaptı …günü var …filanca toplam prim  günüm karşılığında …toplam SPEK var, askerliğimi borçlanırsam emekli maaşım artar mı, emekli maaşım ne kadar olur diye sorarlarsa, bu soruların cevabı havada kalır, falcı değiliz ne olacağını göremeyiz.

Bunun için somut bilgiler gerekli olup, o bilgiler üzerinden hareket edilerek, askerlik başlangıç ve bitiş tarihleri de dikkate alınarak borçlanma hesaplamaları yapılır.

Örnek-2: DOĞUM BORÇLANMASI

Üç doğum yapan sigortalı Ayşe ilk sigortalı tarihi ne zaman, stajyerlik öncesi sonra mı, borçlanmanın emekli maaşına etkisi bunların hepsi sorgulanması gerekir.

Kısaca emekli aylığına göre borçlanmanın tutarları da kurgulanması gerekir.

Borçlanmalarda yıllara göre belirlenmesi, tutarın 7,5 katına kadar ne kadar verimli olup olmayacağı da projeksiyon sonucuna göre belirlenecektir.

Örneklerde de belirttiğim gibi somut belge ve bilgilere istinaden en faydalı bir şekilde askerlik, doğum ve diğer borçlanmaları yapmanız aylığınızı artırır.

(Kaynak: Milli Gazetesi | 27.05.2020)

GÜNDEM