BASINDAN YAZILAR
Kazım YILMAZ - İşçilerin maaşı 'fon'da garantide - MuhasebeTR

Kazım YILMAZ - İşçilerin maaşı 'fon'da garantide

 

 

İşverenin zor duruma düşüp de işçilerine maaş ödemesi yapamadığı zamanlarda devreye 'Ücret Garanti Fonu' girecek; aylıkları karşılayacak...

 

 

 

İşsizlik Sigortası Kanunu'na eklenen bir madde ile işsiz kalmasalar dahi ücretlerini alamayan işçilere ücret ödenmek üzere Ücret Garanti Fonu kuruluyor. Fonun parası işsizlik sigortasından gelecek. İşsizlik sigorta primlerinin yüzde 1'i bu fona aktarılacak. Çalışanların ücretlerinin bu fondan ödenmesi için işverenin konkordato ilan etmesi, aciz vesikası alması, iflas etmesi veya iflasın ertelenmesi kararı aldırması gerekiyor.

3 AY ÖDEYECEK
Son yıllarda, gerçekten iflas durumunda olanların yanı sıra, piyasaya borçlarını faizsiz olarak ertelemek isteyen bazı işadamları mahkemeye başvurarak iflasın ertelenmesi talebinde bulunuyor. İşte bu şekilde iflasın ertelenmesi talebinde bulunan kötü niyetli işverenlere bir gerekçe daha çıktı. Çünkü işçilerinin ücretleri artık 3 ay bu fondan ödenecek. Aylık 100 bin YTL ücret ödemesi olan bir firma bu yola başvurursa 300 bin YTL kâra geçecek. Fondan çalışanlara yapılacak aylık ödemenin üst sınırı asgari ücretin 6.5 katı. Bu sınır sigorta primine esas olan üst sınır. Yani çalışanın ücreti bu sınırı geçmediği sürece, ücretini 3 ay boyunca tam olarak alacak.
Çalışanların ücretlerini fondan alabilmeleri için, işverenin zor duruma düştüğü tarihten önceki 1 yıl içinde aynı işyerinde çalışıyor olmaları gerekiyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 06.06.2008)

GÜNDEM