BASINDAN YAZILAR
Erdal AYDIN - Memura enflasyon farkı zammı yapılacak mı? - MuhasebeTR

Erdal AYDIN - Memura enflasyon farkı zammı yapılacak mı?

 

 

Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık yetkilileri, enflasyon zammı verilmesi yönünde çalışma başlattı. Ancak zammın oranı belli değil...

 

 

 

Son günlerde en çok sorulan soru: "Memurlara enflasyon zammı yapılacak mı?" Hatırlarsanız, memurlara 2008 yılı başında yüzde 2 genel zam yapılmıştı. Ayrıca 10 YTL seyyanen zam ve bazı kamu kurumlarında çalışanlara ise 20 YTL ek zam verilmişti. Bu düzenlemeler sonucu, düşük ücret alan memurların maaşlarında yüzde 6.1, yüksek ücret alan memurların maaşlarında ise yüzde 2.5 oranında artış yapılmıştı. İlave olarak, Ocak'tan itibaren asgari geçim indirimi uygulamasına geçilmiş ve her memurun maaşına yaklaşık 46-90 YTL arasında bir rakam eklenmişti. Tüm bu düzenlemeleri birlikte değerlendirdiğimizde, 2008 yılı Temmuz ayında memurlara ne kadarlık zam verilmesi gerektiği de kafa karıştırıyor.

20 YTL'LİK ARTIŞ...
Memur zamlarına ilişkin Bütçe Kanunu'nda, 2008 yılı Temmuz ayı için yüzde 2 genel bir zam ve yine bazı kurumlarda çalışanlara yönelik 20 YTL'lik ilave artış öngörülmüştü. Enflasyon farkına yönelik herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte, aldığımız haberlere göre Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık yetkilileri enflasyon zammı verilmesi yönünde çalışma yapıldığını belirtiyor.

TARTIŞMA SÜRÜYOR
Ancak memurlara enflasyondan kaynaklı yapılacak ilave bir zammın oranı ise hâlâ tartışılıyor. Tartışmanın özü, memurlara yapılacak enflasyon zammı hesabında en düşük maaş alan memura yapılmış yüzde 6.1'lik artışın mı, yüksek ücret alan memura yapılan yüzde 2.5'lik artışın mı, yoksa oransal olarak tüm memurlara yapılan yüzde 2'lik artışın mı enflasyon beklentisi olan yüzde 6 ile karşılaştırılması gerektiğiyle ilgilidir. Memurlara denge tazminatı olarak yapılan ödemenin ücret dengesizliğiyle ilgili bir husus olduğunu yetkililere hatırlatıp bu kapsamda yapılan ödemelerin zam hesaplamalarına dahil edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Gerek denge tazminatının hesaplamaların dışında tutulmasıyla, gerekse enflasyonun yüksek ücret alanların maaşlarını törpülediği göz önünde bulundurulduğunda, zammın tüm memurlara yapılan yüzde 2'lik zam oranı ile ilk yarıda gerçekleşecek enflasyonun (yüzde 6 tahmin) farkı kadar olması gerekmektedir.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 04.06.2008)

GÜNDEM