BASINDAN YAZILAR
İçişleri Bakanlığı’nın Sokağa Çıkma Yasağı / Veysi Seviğ - MuhasebeTR

İçişleri Bakanlığı’nın Sokağa Çıkma Yasağı / Veysi Seviğ

T.C. İçişleri Bakanlığı (İller İdaresi Genel Müdürlüğü) 3 Nisan 2020 gün ve 6235 sayılı genelgesinde ifade edildiği üzere; “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının / bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirilmiştir.”

Bu kapsamda ilgili genelge ile alınan son tedbirlerden olan büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak ili için şehir giriş-çıkışlarının 15 gün süreyle geçici olarak yasaklanması kararlaştırılmıştı. 

Alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızına olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak ilini kapsayacak şekilde İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddesi uyarınca il valileri tarafından aşağıdaki ek tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda;

10 Nisan 2020 tarih, saat 24.00’dan 12 Nisan 2020 tarih, saat 24.00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanacaktır.(x)

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

a. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri,

b. Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

c. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,

d. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri, vefa sosyal destek birimleri vb.),

e. Her biri 50 bin nüfusa bir adet olmak üzere görevli valilikler / kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,

f. Doğalgaz, elektrik, petrol sektörlerinde stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (TÜPRAŞ, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),

g. Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN VATANDAŞLAR

Genelgede, “Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlarda” yönetici, görevli ve çalışanlar, TBMM çalışanları, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, acil çağrı merkezleri çalışanları, birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, ürün ve/veya malzemelerin naklinde, lojistiğinde yurtiçi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar, gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma / bakım merkezleri çalışanları, PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları, demir çelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin fren, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan, bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasılatında çalışanlar, fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar, Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar, belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalması esastır.

(x) Söz konusu uygulama 17-18 Nisan tarihlerinde, 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00’dan 19 Nisan Pazar gecesi 24.00’a kadar tekraren sürdürülecektir.

(Kaynak: İto Haber | 20.04.2020)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM