BASINDAN YAZILAR
Fanatik maliyeciyi zora sokan belge! - MuhasebeTR

Fanatik maliyeciyi zora sokan belge!

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, bugünkü köşesinde çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Kızılot yazısında 3 büyüklerden bir futbol takımının 10 binin üzerinde kombine biletin gelirini satış değil ‘bağış’ olarak gösterdiğini yazdı. Bu haber futbol camiasına bomba gibi düştü. Acaba o üç büyüklerden biri olan takım hangisiydi?

 

Kızılot’un merakla beklenen bu takımın hangisi olduğu sorusunun yanıtını Star TV ana haber bülteninde canlı yayında açıkladı. O takım ne Beşiktaş, ne Fenerbahçe’ydi. O takım bu yılın şampiyonu Galatasaray’dı. İşte Kızılot’un yazısı…

Meslek aşkı mı yoksa takım aşkı mı

 

Maliye Bakanlığı’nda üst düzey görevde bulunan bir maliyeci, yaklaşık 10 gündür bu soruyu kendine soruyor.

 

Bir tarafta mesleği, diğer tarafta da tuttuğu daha ötesi çok sevdiği futbol kulübü. Kafası karışmış durumda...

 

OLAY NE?

 

Herhalde merak ettiniz. Kısaca özetleyelim. Birini gönderip, tuttuğu takımın, 2008-2009 sezonu maçları için "kombine bilet" aldırıyor. Ödediği paranın "Fatura ve dernek alındı belgesi" geldiğinde, Maliyeci dikkatle bakıyor:

 

1. (...) Futbol İşl. A.Ş’nin düzenlediği fatura:

 

Bilet bedeli: 127.12 YTL KDV (% 18): 22.88 YTL Toplam: 150.00 YTL

 

2. Dernek gelirleri alındı belgesi:

 

Bağış: 1.350.00 YTL

 

Tabii olayı hemen fark ediyor. Ödediği kombine bilet bedelinin sembolik bir kısmına fatura kesilip, KDV hesaplanmış. Büyük kısmı da sanki "bağış yapılmış" gibi gösterilmiş. Düşünüyor, bu şekilde satılan bilet sayısı, on binin üzerinde...

 

BİR TAŞLA İKİ KUŞ

 

Maliyeci, kafasından yuvarlak bir hesap yapıyor.

 

1. Bilet ücreti olan 1500 YTL’nin KDV’si yerine 150 YTL’nin KDV’si hesaplanmış. Milyonlarca YTL’lik KDV kaçağı var. Kaldı ki, bu konuda 55 No.lu KDV Tebliği’nde de gerekli açıklama var.

 

2. Şirkete gelir yazılması gereken bilet bedeli, bağış olarak gösterildiği için, bağışın "Kurumlar Vergisi" ödenmeyecek. Burada da milyonlarca YTL’lik kaçak var.

 

Bunları dinlerken, dayanamayıp soruyorum;

 

- Peki ne olacak şimdi?

 

- Hem tuttuğum takım hem de halka açık bir şirket. Uyaracağım... Beş yıllık zamanaşımı var. Mutlaka ortaya çıkar. İncelemeye alınırlarsa, milyonlarca YTL’lik vergi ve ceza gelir. Olay çok ciddi...

 

Futbol kulüpleri aman dikkat... Kombine bilet alan binlerce kişiden, hepsinin de aynı tutarda bağış yapması inandırıcı değil. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 27.05.2008)

GÜNDEM