BASINDAN YAZILAR
Hem Eşinizden Hem Babanızdan Aylık Alabilirsiniz / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

Hem Eşinizden Hem Babanızdan Aylık Alabilirsiniz / Mustafa İşcan

Değerli okurlar, bugün sizlerden gelen ve epey biriken sorulardan seçtiklerimin bir bölümüne cevaplar vereceğim.

HATİCE BAYRAM

Mustafa Bey, eşim esnafken öldü bana eşimden dolayı dul aylığı bağlandı. Babam emekli sandığından emekli iken öldü, babamdan dolayı bir aylık hakkım var mı?

Hatice Hanım, eşinizden Bağ-Kur dul aylığı, babanızdan da emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alma hakkınız var, yani her iki aylığı da alabilirsiniz.

REDDİ MİRAS HAKKINIZ VAR

CEMİLE ER

Emekli sandığından emekli babamı kaybettik, kardeşlerim reddi miras davası açarken ben de açtım, bu durumda yetim aylığı hakkım var mı, başvuru yaparsam bağlanır mı?

Cemile Hanım, reddi miras ile, mirastan men farklı farklı şeylerdir, reddi miras davası açmış olmanız babanızdan yetim aylığı almanıza mani değildir, başvuru yaparsanız bekar olduğunuz müddetçe ve emekli sandığına tabi çalışmadığınız sürece yetim aylığı alabilirsiniz.

HEMEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

AHMET GÜN

Mustafa Bey, 15.12.1968 doğumluyum, ilk sigortalı işe giriş tarihim 01.07.1988, toplamda 5215 günüm var, askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum, askerlik borçlanması gerekli midir?

 Ahmet Bey, normal şartlarda 51 yaş 5450 gününüz dolduğu tarihte emekli olursunuz veya 60 yaşında 3600 ile emekli olursunuz ya da, 235 gün askerlik borçlanması yapın hemen emekli olun, bu 3 seçenekten birini seçmek size düşüyor.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİ OLABİLİR

AYŞE KAYA

Annem 01.01.1952 doğumlu 1981’de çalışması var, daha sonra aralıklarla çalışmış ve şu an 2110 gün primi var, ben ve ablam olmak üzere iki çocuğu var, annemi en kısa sürede nasıl emekli edebilirim?

Ayşe Hanım, annenizin en az 3600 günü doldurması gerekli 2110 + 720 + 720 her çocuk için 2 yıl borçlanma yaptığını farz ederek bu hesabı yaparsak 3.550 günü bulur. Kalan 50 günü de isteğe bağlı ödeyerek annenizi emekli edebilirsiniz.

8 AY ASKERLİK ÖDEMENİZ YETERLİ

HASAN HAKTAN

Mustafa Bey, 02.06.1970 doğumluyum, 01.07.1993 tarihinde bir işyeri açtım, daha sonra bu işyerini 2011 yılında kapatarak sigortalı bir işe girdim. 7000 günden fazla primim var, askerlik borçlanması yapmalıyım, ne zaman emekli olurum, ne kadar maaş alırım?

Hasan Bey, verdiğiniz bilgilere göre cevap, 25 yıl 54 yaş 5675 gün şartlarına tabisiniz, bu üç şartı da yerine getirdiğiniz tarihte emekli olursunuz. Askerlik borçlanması sizi bir yıl erken emekli edecektir. Dolayısıyla 8 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde 53 yaşını doldurduğunuz tarihte emeklilik dilekçesini verebilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMAK SON 1260 GÜNE ETKİ YAPMAZ

MURAT ACAR

Uzun yıllar (15 yıl)  Bağ-Kur sigortalısı olarak devam ettim, SSK emekliliğinin daha avantajlı ve maaşının da Bağ-Kur emeklilerine göre daha yüksek olduğunu öğrenince SSK’ya geçtim, yaklaşık 2,5 yıldır SSK’lıyım, askerlik borçlanması yaparsam kalan 1 yılı doldurmuş olur muyum?

Murat Bey, planlamanızı iyi yapmışsınız, doğru bilgileri edinmişsiniz, SSK emekliliği tabii ki doğru tercih, hem maaş olarak hem de zaman olarak daha avantajlı, ancak askerlik borçlanma olayı sizin işinizi görmeyecek, kalan son bir yılınızı çalışarak tamamlamak durumundasınız, askerlik borçlanması yapar iseniz, borçlandığınız süre askerlik yaptığınız yıllara işlenecektir.

(Kaynak: Milli Gazete | 18.01.2020)

GÜNDEM