BASINDAN YAZILAR
Personelin Burslu Okuyan Çocukları İçin Vergi Doğar Mı? / Ahmet Kıvanç - MuhasebeTR

Personelin Burslu Okuyan Çocukları İçin Vergi Doğar Mı? / Ahmet Kıvanç

Özel okullarda görev yapan öğretmen veya diğer çalışanların çocukları aynı okulda burslu ya da indirimli okursa, bu çalışan açısından ücret anlamına gelir mi? Ücret olarak kabul edilirse vergi ödenmesi gerekir mi? On binlerce özel okul çalışanını ilgilendiren bu soru, Maliye’nin yayımladığı özelge ile açıklığa kavuştu. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi.

Özel öğretim kurumlarında 170 bin öğretmen görev yapıyor. Öğretmenler dışında ayrıca on binlerce personel çalışıyor. Çoğu özel okul, öğretmen ve diğer personelin çocuklarına ücretsiz ya da indirimli eğitim imkânı sağlıyor.

Niğde’de faaliyet gösteren bir özel okulun sahibi, defterdarlığa başvurarak, 5580 sayılı Özel Öğretim Kanunu uyarınca yüzde 3 oranında ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlü olduklarını, ancak kontenjanın dolmadığı durumlarda okulda görev yapmakta olan öğretmen, yönetici ve diğer personelin çocuklarının bu kontenjandan faydalandırıldığını belirtti. Ayrıca, okulda personelin çocuklarının yine ücretsiz veya yüzde 50 indirimli okutulduğunu belirten özel okul sahibi, yapılan bu indirimlerin “ücretliye sağlanan menfaat” kapsamında değerlendirilip vergi ödenip ödenmeyeceğini sordu.

Okul sahibinin talebi üzerine Niğde Defterdarlığı’nca özelge hazırlandı. Özelgede, Gelir Vergisi Kanunu’nda ücretin “İşverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler” olarak tanımlandığı belirtildi. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı, tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olmasının, onun mahiyetini değiştirmeyeceği vurgulandı.

YÜZDE 3 KONTENJANI VE ÖĞRENİM BURSU

Ücret ve ücret sayılan ödemelerin gelir vergisine tabi olduğu kaydedilen özelgede, konu ayrıca 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu açısından ele alındı. 5580 sayılı kanuna göre, özel okulların, öğrenci sayısının yüzde 3’ünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlü olduğu, kurumların ayrıca öğrenim bursu verebileceği kaydedildi.  

İlgili yönetmelik uyarınca da ders ya da sınavlardaki başarıları dikkate alınarak maddi durumu iyi olmayan kaç öğrenciye karşılıksız burs verileceğinin kurumca belirlenebileceği, ancak burs verme şartlarını, bursun miktarını, burs süresini ve burs verilecek öğrenci sayısını il milli eğitim müdürlüğüne bildirmeleri gerektiği vurgulandı.

Burslu okutulacak öğrenci ve kursiyerlerin, ücretsiz okutulacak öğrencilere ilişkin oranın dışında tutulması gerektiği kaydedilen özelgede, özel öğretim kurumu çalışanlarının çocuklarının da kanun ve yönetmelikte belirlenen şartları sağlamaları kaydıyla, anne ve babalarının çalıştığı özel öğretim kurumlarında ücretsiz veya burslu okuyabilmesinin mümkün olduğu belirtildi.

(Kaynak: Haber Türk | 17.01.2020)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM