BASINDAN YAZILAR
Erken Hizmet Birleştirmesi Emekli Aylığını Yükseltiyor / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Erken Hizmet Birleştirmesi Emekli Aylığını Yükseltiyor / Okan Güray Bülbül

1 Ekim 2008 öncesinde memuriyete başlayan kişiler diğer statülerde geçen sürelerini ne kadar erken birleştirirlerse o kadar iyi. Bu işlem, emeklilikten önce yapılırsa, memurun emekli aylığını yükseltebilir.

Memuriyete başlamadan önce veya memuriyet arasında 4/a’lı veya 4/b’li olarak geçen sigortalılık sürelerinin birleştirilmesi işlemine ‘hizmet birleştirilmesi’ denilir. Bu işlem emekli olunacak tarihte yapılırsa memurun daha önceki hizmeti emekli aylığına esas derece ve kademesini yükseltecek olsa bile memur bu imkandan yararlanamaz.

BİR AN ÖNCE TAMAMLAYIN

1 Ekim 2008 öncesinde memuriyete başlayanlar diğer statülerde geçen sürelerini ne kadar erken birleştirirse o kadar iyi. Memurun, önceki hizmeti emekli aylığını artırabilecek nitelikteki bir hizmet olsa bile hizmet birleştirmesi emeklilikten önce yapılmazsa bu hizmetin birleştirilmesi emekli aylığını artırmıyor. Hizmet birleştirmesinin emekli olunacağı zaman yapılması memurun emekli aylığını düşürdüğü gibi SGK’nın prim gelirlerini de düşürüyor. Bu nedenle ilk kez 1 Ekim 2008’den önce memuriyete başlayanlar hizmet birleştirmelerini bir an önce yapmalılar.

ÇALIŞIRKEN ALDIĞI MAAŞ BİLE ARTABİLİR

Memurun önceki hizmetleri emekli keseneğine esas aylığı artırdığı gibi memurun statüsüne göre kazanılmış hak aylığını da yükseltir. Yani memurluk öncesi hizmetler memurun eline geçen aylığı da artırabilir. Memurlukta yaptığı işle memurluk öncesi geçirdiği hizmet süresinin benzer nitelikte olması halinde memurun hem kazanılmış hak aylığı, hem emekli keseneğine esas aylığı artar. Memur hem çalışırken, hem emekli olurken yüksek aylık alır. Fakat memurun memurluk öncesi hizmetleri aynı nitelikte değilse bu durumda yalnızca emekli aylığı artar.

1 EKİM 2008 ÖNCESİNİ KAPSIYOR

Örneğin 15.11.2007’de göreve başlayan sigortalının daha önce 4/a kapsamında geçen 1.170 gün sigortalılık süresi varsa bu durumda bu kişinin emeklilik keseneğine esas aylığı için terfi tarihi sigortalılık süresi kadar geriye götürülecek. Memur olmadan önce 3 yıl, 3 ay sigortalılığı bulunan bu kişinin emekliliğe esas aylığı için terfi tarihi 15.08.2004 olarak bulunacak ve kişinin bu tarih üzerinden emekli keseneğine esas aylık derece kademesi ilerleyecek. Hizmet birleştirilmesiyle ilgili madde 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırıldığı için ilk kez 1 Ekim 2008’den sonra memuriyete başlayanların daha önceki hizmetlerini birleştirmeleri halinde emekli keseneğine esas aylıklarında bunlar dikkate alınmıyor.

YURTDIŞINDA OLAN KİŞİLER İÇİN SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Memur olarak çalışan bir kişi, Türkiye ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan bir ülkede geçen hizmetlerini birleştirebilir. Bu durumda bu süreler emeklilikte geçerli hizmet sürelerine ekleniyor. Ancak Türkiye ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan bir ülkede geçen hizmetlerin memuriyet süresi ile birleştirilmesi mümkün değil.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 07.12.2019)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM