BASINDAN YAZILAR
Tazminatı Almak İçin Ne Yapmalısınız? / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Tazminatı Almak İçin Ne Yapmalısınız? / Ali Şerbetçi

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan kıdem tazminatı yazısı aldım, işyerine getirdim ama bu yazıya rağmen işyerim tazminatımı ödemek istemiyor.
Ne yapmam gerekir? ?
5...584292Nolu SMS
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldığınız emekli olabilir yazısına rağmen işveren kıdem tazminatınızı ödemiyor ise önce işverenliğe noterden ihtarname göndererek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yazısını da ekleyip tazminatınızın ödenmesini talep edin. Yine ödemezse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Buradaki görevli memurlar müracaatınızı inceler.
Buna rağmen yine tazminatınız ödenmez ise önce arabulucuya, yine anlaşma olmazsa iş mahkemesine dava açarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Dava açtığınız tarihten itibaren yasal faizde talep edebilirsiniz.

Engelliyim. Vergi indiriminden nasıl faydalanırım? Erken emekli olabilir miyim? 5...619380 Nolu SMS
Engeli bulunanların normal çalışanlardan daha önce emekli olabilme imkanı var. Engelli durumundan emekli olabilmek için en az yüzde 40 oranında engelinizin olması ve bunu hastane raporu ile belgelemeniz şarttır. Emeklilik hesaplamalarında engel oranı, sigorta başlangıç tarihi ve prim gün sayısı dikkate alınmaktadır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

15 Ocak 1969 doğumluyum. İlk işe başlama tarihim 1 Nisan 1993.
Toplam 5533 gün primim var. Askerliğimi işe başlamadan önce 18 ay yaptım. Buna göre ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir? Ne zaman emekli olurum? Hasan KANAR
İşe başlama tarihinize göre 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 4.5 aylık askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda prim gün sayınızı tamamlayarak 53 yaşınızın tamamlanacağı 15 Ocak 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz..

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 09.09.2019)

GÜNDEM