BASINDAN YAZILAR
Çocuğun SGK Kaydı Otomatik Olacak - MuhasebeTR

Çocuğun SGK Kaydı Otomatik Olacak

Yeni doğan çocukların anne ya da babası üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık güvencesi ile ilgili kayıt otomatik olarak yapılacak. Düzenleme yürürlükte. Artık anne ve ya babanın yeni doğan çocuk kaydı için SGK’ya dilekçe ile başvurmasına gerek kalmayacak.

Önce nüfus kaydı yapılacak

Çocuğun doğumunun ardından son düzenleme ile zaten hastaneler tarafından doğum bildirimi bağlı olunan Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. Ancak bu işlem biraz uzun sürebiliyor. Bu süreçte ebeveynlerden birisi doğum raporunu aldıktan sonra Nüfus Müdürlüğüne başvurarak öncelikle çocuğun kaydını yaptıracak.

Nüfus kaydının ardından ikinci işlem olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gidilecek. Burada SGK sistemlerde çocuğun T.C. numarası ile sistemde güncelleme yapacak. Güncellemenin ardından anne ve ya baba hangisinin güvencesi varsa çocuğun sağlığı onun üzerine açılacak.

Anne ve babanın her ikisinin de güvencesi varsa sistem babanın üzerine kayıt açacak. Eğer sonradan anneden yararlanması istenirse SGK’ya dilekçe ile başvuru yapılması şartı aranacak. Anne ve ya babanın güvencesi yoksa sistem çocuğu direkt olarak 18 yaş altı sigortadan yararlandırabilecek.

Çocuğun SGK kaydından sonra bir diğer işlem ise sigorta ya da bağkur varsa ve çocuk doğumundan önceki 1 sene içinde 120 gün mevcutsa emzirme yardımına başvuru yapılacak. Bunun başvurusu da SGK’da yapılacak. Başvuru için hastanenin sisteme emzirme girişi yapmış olması yeterli olacak. Sonrasında ise doğum yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerine başvuru yapılacak.

(Kaynak: SSK Haberleri | 16.04.2019)

GÜNDEM