BASINDAN YAZILAR
SGK’da Sağlıktan Yararlanma Süreleri / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

SGK’da Sağlıktan Yararlanma Süreleri / Mustafa İşcan

Değerli okurlar, bugün sizlere Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunmuş olduğu sağlık yardımından bahsedeceğim. İlk defa sigortalı olan veya işten ayrılanlar kaç gün SGK yardımlarından faydalanır konusunu işleyeceğim.

Sosyal güvenlik sistemimizde sağlık hizmetleri, muayeneler ve tedaviler SGK tarafından belli bir katılım payı karşılığında karşılanıyor. SGK, kapsama giren sigortalıların 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sağlık hizmetlerini karşılıyor ve belirli katılım payları dışında ücretsiz olarak tedavi olmalarını sağlıyor.

SGK’LILARIN SAĞLIKTAN FAYDALANMA SÜRELERİ

Bugün sizlere ilk defa 4-a’lı (SSK) olan biri ne zaman sağlık yardımı almayı hak ediyor, işten ayrılsa kaç gün daha SGK yardımlarından faydalanır, kendi adına işyeri açan veya şirket ortağı olanların sağlık yardımlarından faydalanma durumlarını anlatacağım. Yeni işe giren bir kişinin hastaneye gitmeden önce geriye dönük 1 yıl içerisinde 30 gün sigortalılığı var ise hemen sağlık yardımlarından yararlanabiliyor. Aynı şekilde 4-b’liler (Bağ-Kur) için de geçerli bir durumdur. Tek fark Bağ-Kurlular da 2 aya kadar borç olsa dahi kişi sağlık yardımı alabilir. 2 aydan fazla 4-b prim borcu olduğunda sağlık yardımı alamazlar. Kişi son 1 yıl içinde ister 4-a’lı, ister 4-b’li olsun, bu süreler hastaneye gitmeden önceki 1 yıl içinde hangi statüde olduğu fark etmez. 30 gün hesabına dahil edilir ve hemen ilk işe girişte veya 4-b Bağ-Kur başlangıcı ile ilk gün sağlık yardımı almaya hak kazanır.

İŞTEN AYRILIŞ VE 4-B TERK DURUMUNDA SAĞLIKTAN YARARLANMA SÜRELERİ

İşten ayrılışlarda ise kişinin 90 günden az ödemesi var ise geriye dönük bir yıl içinde ayrıldığı tarihten itibaren 10 gün daha yararlanabiliyor. Eğer kişinin işten ayrıldığı tarihten itibaren son bir yıl içinde 90 gün ve üzeri çalışmışlığı var ise 99 gün daha sağlık yardımlarından faydalanabiliyor. Sağlık yardımlarından sadece işçi değil eş ve çocukları hatta anne, babası da aynı sürelerden faydalanabiliyor. 4-b’lilerde (Bağ-Kur) ise Bağ-Kur’ u terk tarihi itibari ile geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün prim ödemesi var ise ve terk tarihinde kuruma borcu yok ise 90 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanır. Prim borcu var iken Bağ-Kur’u terk etmişse sağlık yardımlarından faydalanamaz.

GÜNLERİMİN NE KADARINI BORÇLANAYIM? 

SERKAN YAPAR

Ben Almanya’da çalışıyorum. 10.01.1960 doğumluyum ve 01.02.1988 yılında Türkiye’den 100 gün çalışmam var. Buradaki günlerimin ne kadarını borçlanmam lazım ve ne zaman emekli olurum?

Serkan bey, 01.02.1988 sigorta başlangıcınız ile Türkiye’den 25 yıl 50 yaş 5375 gün ile emekli olursunuz. Borçlanmaya müracaat edip tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içersinde öderseniz ve yurtdışında çalışmıyor, ikamete dayalı yardım veya işsizlik parası almamak şartı ile hemen maaş bağlatabilirsiniz Türkiye’den.

(Kaynak: Milli Gazete | 06.02.2019)

GÜNDEM