BASINDAN YAZILAR
Bedelli Askerlik Dönüşü İzni Uzatan İşinden Olur / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Bedelli Askerlik Dönüşü İzni Uzatan İşinden Olur / Okan Güray Bülbül

Bedelli askerlik yapan çalışanlar bu süre boyunca ücretsiz izinli sayılıyor. Ancak terhis tarihinden itibaren bu kişilerin 30 gün içerisinde işle geri dönmeleri gerek. Aksi takdirde işveren iş sözleşmesini feshedebilir.

1- SORU: Bedelli askerlik yapmak için işyerimden ayrıldım. İşveren ücretsiz izinli sayılacağımı söylemişti. Askerlik sürem doldu, bir ay daha ücretsiz izin alarak memleketteki işlerimi halletmek istiyorum. İşveren bana bu süre için ücretsiz izin vermek zorunda değil mi? (Kudret Sayın)

MUTLAKA BİLDİRİM YAPIN

CEVAP: Bedelli askerlik için işyerinden ayrılan kişiler askerlik süreleri boyunca ücretsiz izinli sayıldılar. Ancak terhis tarihinden itibaren bu kişilerin makul olarak belirlenmiş 30 gün içerisinde işlerine geri dönmeleri gerek. Aksi takdirde işveren terhis tarihinden itibaren makul sürede işe başlanmaması nedeniyle iş sözleşmesini feshedebilme hakkına sahip. Bu nedenle öncelikle işverene bildirim yapıp işe başlayacağınızı ifade edin. Daha sonra bu kapsamda işverenden belirli bir süre ücretsiz izin isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda işveren ücretsiz izin vermek zorunda değildir. Buradan yola çıkarsak, işverene başvurmadan terhis tarihinden itibaren bir ay daha işe başlamazsanız işinizden olabilirsiniz.

Çocuğu olana da tüp bebek desteği

2- SORU: İlk evliliğimden bir kızım var. İkinci evliliğimde normal yollardan çocuk sahibi olamadık. Tüp bebek tedavisi olursam SGK karşılar mı? Bunun için hastaneye katılım payı ödemem gerekiyor mu?

KATILIM PAYI ÖDEMEK GEREK

CEVAP: Çiftlerin tüp bebek tedavisinin karşılanması için evli olmaları şart. Evli olmakla birlikte daha önceki evliliklerinden çocuk sahibi olup olmadığına bakılmaksızın, evlat edinilmiş çocukları hariç, mevcut evliliğinde çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu eşinin göreceği tüp bebek tedavisi de SGK tarafından karşılanıyor. Çiftler ilk denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25 ve üçüncü denemede ise yüzde 20 katkı payı ödemek durumunda. SGK tüp bebek tedavisi için 1.340 TL bedel belirlemiştir. Tüp bebek tedavisi SGK tarafından karşılanan sigortalılar özel hastanelerde tedavi almayı tercih ederlerse özel hastaneler veya tüp bebek merkezleri sigortalılardan 2.680 TL’ye kadar ilave ücret talep edebilir.

Emeklilik için yaşı bekleyen istifa edip, tazminatını alabilir

3- SORU: 2001’de işe başladım. İşyerinden istifa edeceğim. SGK’dan kıdem tazminatı yazısı istedim, 15 yıl 3.600 günle tazminat alamayacağımı söylediler. Borçlanma yapsam olur mu? (Hakan Meftun)

CEVAP: Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları sağlayan kişiler istifa ederek kıdem tazminatlarını alabilir. Ancak herkes için yaş dışındaki diğer şartlar farklıdır. İlk kez 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan kişiler için 15 yıl ve 3.600 prim günü yeterlidir. Bu tarihten sonrası için ise 25 yıl ve 4.500 prim günü aranır. Borçlanmayla sigortalılık tarihinizi geri götürebilirseniz 15 yıla tabi olarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Vergi daireleri ödemeye başlıyor

4- SORU: 28 Şubat 2018’de işten çıkarıldım, 15 Ocak 2019 tarihli ikale sözleşmede kesilen vergi tutarı iade yazınıza istinaden benim de iade almam söz konusunu? (Ümit Yüksel)

CEVAP: İkale sözleşmenizde ödenen bütün tutar vergilendirilir. Vergi iadesi alma hakkınız bulunuyor. Torba kanun yasalaştı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Vergi dairesine başvurarak tarafınızdan kesilen fazla gelir vergisinin iadesini alabilirsiniz.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 01.02.2019)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM