BASINDAN YAZILAR
Ücrete Hafta Tatili Ve Genel Tatil Ücreti Dahil Edilebilir Mi? / Didem Okur - MuhasebeTR

Ücrete Hafta Tatili Ve Genel Tatil Ücreti Dahil Edilebilir Mi? / Didem Okur

Çalıştığım işyerinde imzaladığım iş sözleşmesinde aylık ücrete fazla çalışma, hafta tatili ve genel tatil ücretlerinin dahil olduğu yazılıdır. Günde 2-3 saat fazla çalışma yapıyorum. Ayrıca nadiren hafta tatiline çıkıyorum. Bayramlarda da ilk gün dışında hep çalışıyorum. Aldığım ücret, sözleşmede yazılı olduğu gibi değişmiyor. Bu durum yasal mı?

Hafta tatili ve genel tatillerde kural olarak çalışmaz. Yapılması halinde ise işçi zamlı ücrete hak kazanır. İş sözleşmesine hafta tatili ve genel tatil günlerinde yapılacak çalışma ücretlerinin temel ücrete dahil olduğuna ilişkin konulan hükümler geçersizdir. Bu çalışmaların mutlaka zamlı olarak ücretlendirilmesi gerekir. Aksi durum işçi açısından haklı fesih sebebi oluşturur.

Öte yandan iş sözleşmesindeki fazla çalışma ücretinin temel ücrete dahil olduğuna dair kayıtlar yıllık 270 saate kadar yapılan fazla çalışmalar bakımından geçerlidir. Yıllık 270 saati aşan fazla çalışma yine zamlı ücretlendirilir. (Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2012/25448 E. 2014/15170 K. 12.05.2014 T.)

(Kaynak: Aydınlık | 16.01.2019)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM