BASINDAN YAZILAR
Batan İşçiler Borçlu Çalışanlar Can Simidi Kıdem Tazminatı / Vedat İlki - MuhasebeTR

Batan İşçiler Borçlu Çalışanlar Can Simidi Kıdem Tazminatı / Vedat İlki

Yazımıza başlamadan önce atalarımız ne güzel söylemiş;
''Ayağını yorganına göre uzat'' diyerek.

1990'lı yıllar sonrası başlayan tüketim çılgınlığı ile birlikte ,gelir ile orantısız yapılan harcamaların finansmanını tüketici kredileri ,kredi kartları ,konut,otomobil kredileri ile birlikte kullanarak çalışanlar bataklığa saplantılar.

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=4969 linkimizi tıkladıklarında ana hatları ile konuyu siz okurlarımıza anlatmıştık.

Şimdilerde işverenlere borç batağına saptananların maaşlarından 1/4 oranında icra kesintileri yağmur gibi gelmeye başladı.

Özellikle icra işlemlerini yapan avukatlarda TC Kimlik no sorgulama yaptırarak ADNKS kişilerin ev ve işyerlerini tespit ederek maaş hacizlerini yapıyor.

Banka Kredilerini ödemeyenlerden adeta evindeki yorgana kadar  alacak acımasız bir ana para ve faiz sarmalı,inanılmaz avukat,icra masrafları ile birlikte oluşan yeni sektörde ,bankalar bu alacakları anlaştıkları hukuk bürolarına devrederek sizlere ateşten gömlek giydiriyor.

Tuzak aslında bizlere 1990'lı yıllardan günümüze kadar kuruldu.

Liberal ekonomi ve serbest pazar kandırması ile birlikte;
Kredi Kartlarına öyle alıştırıldık ki hayatımızın vazgeçilmez parçaları oldu.Artık onu cüzdanımızda taşımazsak kendimizi boşlukta hisseder olduk.Kredi kartları bizim adeta kartvizitimiz olmuştu.Toplumda prestijimizi belirliyordu.Renk renk cıvıl cıvıl kartlar ile tanışıyorduk.Yetinmedik Gold Kartlara kadar yükseldik.Gün geldi İlköğretim çocuğuna,Lise ve Üniversite de okuyanlara kadar kart dağıtımı başladı.O da yetmedi sokaklarda,AVM,Tren,Metro,Otogar,Havaalanlarında pazarlanarak emeklimize,ev kadınımıza,hatta işsizimize kadar kredi kartlarımızı dağıttık.Kredi Kartını ne kadar çok satarsan o kadar çok prim ile banka çalışanlarının iştahını kabarttık.

Bugünlerde SGK'na başvuran çalışanlar 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı alabilir yazılarını alarak kurtarma yollarına düştüler.

Bunun ana nedenlerinden biri de Kıdem Tazminatlarımıza icra ile el konulmadan önce kurtarma telaşıdır.

BU DURUMDA OLANLAR İSE İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAYACAKLAR İŞSİZ KALACAKLAR
Alacağınız tazminat şimdilik borçlarımızın bir kısmını kapatsa da kısa süreli bir rahatlama sağlayacaktır.

Birçok çalışan yakalandığı KREDİ BATAĞINDAN kurtulma umudu ile işyerlerinden alacakları kıdem tazminatları ile ülke gündemine işsiz olarak kayıtlı olacaklardır.

İşsizliği azaltalım derken artmaya devam edecektir.

Her şeyin bir yapılandırılması var ise bu borçlarında yapılandırılması yapılması gerekir.

Adil faiz ölçülerinde borçlar ödenmelidir.

Bankalar ise bu astronomik faizler ile tüketicilerin belini bükmüştür.

Kıdem Tazminatları teminat gösterilerek düşük oranlı krediler verilerek kredi kartı batağına saplananların kurtarılması gerekiyor.

Bu çalışmalara da bankaların sıcak bakması gerekmektedir.

Tüketiciler Kredi Kartlarını iade etmeye başladıkları andan itibaren Alışverişler durma noktasına gelerek piyasa için hiç uygun olmayan koşullar ile karşılaşılır.

Sözün bittiği yer:
Geç olmadan alacağınız tedbirler geleceğinizi kurtarır.

(Kaynak: Alitezel | 12.10.2018)

GÜNDEM