BASINDAN YAZILAR
Stajyer Ücretlerinde Devlet Desteği 3 Yıl Daha Uzatıldı / Okan Güray bülbül - MuhasebeTR

Stajyer Ücretlerinde Devlet Desteği 3 Yıl Daha Uzatıldı / Okan Güray bülbül

Stajyerlere ödenen 435 TL’lik ücretin 20’den az kişinin çalıştığı işyerlerinde % 66’sı, 20 kişiyi aşan işyerlerinde ise % 33’ünü devlet karşılıyor. Söz konusu destek, 2020-2021 eğitim öğretim yılının sonuna kadar sürecek.

İki yıldır zorunlu staj uygulaması kapsamında işletmelerde staj yapan öğrencilerin ücretlerinin bir kısmı devlet tarafından ödeniyordu. Geçtiğimiz hafta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle bu uygulama üç yıl daha uzatıldı. Bu sayede gençlerin işgücü piyasasına geçişlerinin kolaylaştırılması hedefine yönelik önemli bir uygulamanın devamı sağlanmış oldu. Zorunlu stajı olan veya stajı okulu tarafından uygun görülen tüm stajyerlere işletmeler tarafından ücret ödenmesi bir zorunluluktur.

ASGARİ ÜCRETİN %30’U

Bunun dışında staj zorunluluğu bulunmayan, okul tarafından uygun görülmeyen ve sigortası yapılmayan öğrencilerin staj yapması halinde bu kişilere tam asgari ücret ödenmesi gerekiyor. İşyerinin büyüklüğüne göre stajyerlere ücret ödenmesi zorunluluğu 2016-2017 öğretim yılından itibaren stajyer ücretlerine devlet desteği sağlanmasıyla değiştirildi. Buna göre 2016 – 2017 öğretim yılından itibaren staj yapılan işyerindeki çalışan sayısı fark etmeksizin bütün stajyerlere asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret ödenmesi gerekiyor. Stajyerlere bu tutarın altında ücret ödenemiyor. Bu uygulama 2020-2021 öğretim yılının sonuna kadar devam edecek.

435 LİRA ZORUNLULUĞU

Bu yıl itibarıyla staj yapılan işyerinde çalışan sayısına bakılmaksızın bütün stajyerlere asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret ödenmek zorunda. Buna göre zorunlu staj yapan bütün öğrencilere 2018 yılı boyunca işverenler en az 435.27 TL ücret ödemek zorunda. Bu yıl boyunca zorunlu staj yapan veya staj yapması okulu tarafından onaylanan bütün öğrencilere aylık 435.27 TL ücret ödenmesi bir zorunluluk.

PRİMİNİ OKUL ÖDÜYOR

Zorunlu staj yapan veya staj yapması okul tarafından uygun görülen öğrenciler için SGK’ya staj süresi boyunca iş kazası ve meslek hastalığı ve hastalık sigortası kollarına prim ödenmesi gerekiyor. SGK’ya ödenmesi gereken primler, öğrencinin staj yaptığı işveren tarafından değil, öğrencinin eğitimine devam ettiği okul tarafından yatırılmak durumunda.

Öğrenci başına 290 TL cepte kalacak

Stajyerlere ödenen ücretlere devlet desteği uygulanıyor. Peki bu destek ne kadar? Buna göre 20’den az kişinin çalıştığı işyerlerinde staj yapanlar için devlet desteği 290.18 TL, 20 ve daha fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde staj yapanlar için destek ise 145.09 TL olacak. Yani stajyerlere ödenen 435.27 TL’lik ücretin 20’den az kişinin çalıştığı işyerlerinde yüzde 66’sı, 20’den fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde ise yüzde 33’ü devlet tarafından karşılanacak. Stajyer ücretlerine devlet desteği uygulaması 2020-2021 eğitim öğretim yılının sonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 29.08.2018)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM