BASINDAN YAZILAR
Bayram İçin İzin Tüyoları / Arif Temir - MuhasebeTR

Bayram İçin İzin Tüyoları / Arif Temir

Dini bayramlarda bir çoğumuz izinlerin çok olmasını isteriz. Özellikle  çalışanlar memleketlerine veya ailelerinin yanına gidip  yakınları ile bayramlaşmak hasret gidermek için bayram tatillerinin uzun olmasını isterler. Durum böyle olunca çalışanların aklına hep izinleri nasıl uzatabiliriz sorusu geliyor. İşte bu sorunun cevabını vererek çalışanların bayram ile birlikte yıllık izinlerini nasıl uzatabileceğini açıklayalım.  

İzne ayrı eklenir 
Çalışanlar için de belirli şartlar altında bayram tatilini daha fazla kullanabilme yolları var. İşçilerin yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Bu süreleri izin süresine ayrıca ekleniyor. Yıllık izin süresini bayram gününe denk getiren işçibayram süresi sonunda işbaşı yapıyor. Ramazan bayramında da bu kurala uygun izin kullanan işçiler bayram tatili süresini uzatmış olacaklar. Konuyu örneklerle açıklayalım.  
5.5 gün izin kullanır 
Örnek: Mehmet Bey,  Ramazan bayramı süresince işyerinde çalışması gereken bir işçi. 13 Haziran Çarşamba  gününden itibaren iki gün yıllık izin alırsa  Mehmet  Beyin izin süresi ,3.5 gün uzayacak. Ramazan  bayramı süresince izinli sayılacak ve Ramazan bayramı bitimini takip eden 18 Haziran Pazartesi günü öğlen    işbaşı yapacak. Buna göre Mehmet  Bey, 2 gün izin alarak 5.5 gün izin kullanmış olacak. Buna göre Mehmet Bey  fazladan 3.5 gün izinli olacak.  
4.5 gün izinli olur  
Örnek:Fatma  Hanım,  14 Haziran Perşembe/arefe  günü bir gün yıllık izin alırsa, Fatma Hanım 18 Haziran Pazartesi günü öğleden sonra işbaşı yapacak. Fatma Hanım, bir günlük izin almasına rağmen 4.5 gün yıllık izin kullanacak.  
İşçinin faydasına 
Çalışanların bayramdan önce  izin talebinde bulunup bayramla birlikte yıllık izinlerini kullanmayarak fazla izin kullanmaları ve yıllık izinlerinden tasarruf etmeleri oldukça önemli. Özellikle bayram süresince açık olan işyerlerinde çalışanlar açısından bayram öncesi izin kullanmaları çok yararlarına olacak.

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 12.06.2018)

GÜNDEM