BASINDAN YAZILAR
Veraset vergisini kaldıracak taslak 10 gün sonra hazır - MuhasebeTR

Veraset vergisini kaldıracak taslak 10 gün sonra hazır

Ulusoy, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "Bir vergiyi tümüyle kaldırıyoruz" dediği veraset ve intikal vergisiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çalışmalarda bir kaç alternatifli bir taslak ortaya çıktığını kaydeden Ulusoy, "Bunları Bakana sunacağız. Son kararı Sayın Bakan verecek. Çalışmalarımız 10 gün içinde tamamlanır. Sanıyorum yeni düzenleme de kısa zamanda çıkarılır'' açıklamasında bulundu. Ulusoy, fahri vergi müfettişliği ve Maliyecilerin cebine para koyup, onların alışverişe çıkarılması uygulamasının da, yapılacak yasal düzenlemenin hemen ardından hayata geçirileceğini ifade etti.

HACİZLER DEVAM EDECEK

Her iki uygulama için de hukuki bir altyapıya ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Gelir İdaresi Başkanı, "Memurumuzun cebine para koyacağız. Çıkacak, vatandaş gibi alışverişini yapacak. Fiş veriliyorsa problem yok, çıkıp gidecek. Ama fiş verilmiyorsa, fiş vermeyen işletme için 'Ben Maliyeciyim' diyerek, cezai işlem yapacak" diye konuştu. Gelir İdaresi Başkanı, vergi borçlularına bankada haciz uygulamasının devam edeceğini de söyledi. Bunun eskiden de uygulanan bir yöntem olduğuna dikkati çeken Ulusoy, "Şimdi de devam ediyor. Bundan sonra da devam edeceğiz. Biz, haciz listelerini topluca gönderdiğimiz için konu o kadar gündeme geldi. Burada bizim yaptığımız, devletin vergi alacaklarını tahsil etmek için yasaların bize verdiği yetkiyi kullanmak. Bu aynı zamanda İdare’nin bir görevi de” dedi.

HATALI ALINAN MTV GERi ÖDENECEK

Ocak 2004-31 Aralık 2007 döneminde bazı taşıtların hatalı vergilendirilmesinden kaynaklanan tahsilatlar mükelleflere geri ödenecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Usulü ile Tahsili Hakkında Kanunu kapsamında, Ocak 2004-31 Aralık 2007 döneminde bazı taşıtların hatalı vergilendirilme yapılmış olabileceği belirtildi. Açıklamada, hakkında ilave Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tahakkuk ettirilen mükelleflerin 30 Haziran’a kadar bağlı oldukları vergi dairelerine başvurmaları ve ödenmeyen ilave MTV’yi ödemeleri gerektiğine dikkat çekildi.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 11.03.2008)

GÜNDEM