BASINDAN YAZILAR
İşten Atılana İzin Parası Ödeniyor / Arif Temir - MuhasebeTR

İşten Atılana İzin Parası Ödeniyor / Arif Temir

Soru: Bir işyerinde iki yıldan beri çalışıyorum. Arkadaşımla kavga etmem sebebiyle patron ikimizide işten attı. Tazminat ödemedi. Yıllık izin hiç kullanmadım. Bir komşum yıllık izin parası alabileceğimi söyledi. Yıllık izin parasını alabilir miyim? Nihat Cevap:İşyerinde çalışırken kullanılmayan yıllık izinler işten ayrıldıktan sonra para olarak ödenir. İşveren haklı sebeple işten çıkarmış olsa bile izin ücreti çıkarma nedeninden bağımsız olarak ödenir. Sayın Nihat Bey, iki yıllık izin ücretinizi alabilirsiniz.

Stajyer sigortalılığı ve doğum borçlanması

Soru: iki çocuğum var. Araştırmalarım sonucunda stajyer sigortamın olduğunu tespit ettim. Stajyer sigortalılığı ile doğum borçlanması yapabilir miyim? Emine Aydın Cevap:Sayın Aydın, stajyer sigortalılığı ile doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğumdan sonrası çalışmadığınız süreleri her çocuk için 2 yıl olmak üzere 4 yıl borçlanabilirsiniz.

Çalışanın maaşının düşürülmesi

Soru: Çalışan bir kişinin maaşı düşürülür mü? Elif Özen Cevap:Sayın Özen,Çalışan kendisi istemediği sürece maaşı düşürülemez. İkinci işte çalışma Soru:Çalışan bir kişi aynı gün içinde ikinci bir işte çalışabilir mi? Zübeyde Cevap:Çalışanın iş sözleşmesinde yasaklayıcı hüküm yoksa ikinci bir işte çalışabilir.

Kötü hava  koşullarında çalışma

Soru:Kötü hava koşulları çalışmaya el vermiyorsa işveren zorla çalıştırabilir mi? Kahraman Sıvacı Cevap:Kötü hava koşulları çalışanın iş sağlığını ve güvenliğini tehlikeye düşürme durumu var ise işverenin zorla çalıştırmaması gerekir. Bu durumda işçide isterse çalışmayabilir.

Dul aylığı alanın sağlık sigortası

Soru: Emekli sandığından dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olursam genel sağlık sigortası primi ödemem gerekir mi? Asiye Koç Cevap: Sayın Koç, genel sağlık sigortası primini ödemeniz gerekiyor. Dul aylığı almış olmanız genel sağlık sigortası primlerini ödememenizi gerektirmiyor.

Veznedarın kasa açığı

Soru:Bir işyerinin veznedarı hata ile müşterisine fazla para ödese bu hatayı kim düzeltir? Murat Sarı Cevap:Fazla para ödemesi çalışanın görevini düzgün yapmamasının sonucu olduğu için bu parayı çalışanın işverene ödemesi gerekiyor.

Maaşa enflasyon oranında zam

Soru:İşyerleri verdikleri maaşa enflasyon oranında zam yapmak zorunda değil mi? Bahri Kul Cevap:Sayın Kul, enflasyon oranında maaşlara zam yapılacağına ilişkin bir mevzuat hükmü bulunmuyor. Ancak iş sözleşmesinde bu yönde düzenleme varsa  maaşa enflasyon oranında zam yapılabilir. 

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 13.10.2017)

GÜNDEM