BASINDAN YAZILAR
53 TL'ye Herkese Sağlık Hizmeti Dönemi Başladı / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

53 TL'ye Herkese Sağlık Hizmeti Dönemi Başladı / Okan Güray Bülbül

 Genel sağlık sigortası primi 53 lirada sabitlendi. Gelir testi sonrası yaşanan hane içerisindeki 'gelire göre prim belirleme' uygulaması da kaldırıldı. Bir yıl içinde gelir testi yaptıran kişilere de yapılandırma veya af imkanı getirildi.

1 Ocak 2012'de genel sağlık sigortası uygulaması hayata geçince 'gelir testi' kavramıyla tanışmıştık. Ancak Türkiye’de ikameti olan herkesin genel sağlık sigortalısı olması sonrası gelir testine girmesi gereken kişilere bu yönde bilgilendirme tam anlamıyla yapılamadığı için bazı sorunlar yaşanmıştı. Gelir testine girmesi gerektiği halde girmeyen kişilere yüklü miktarda prim borcu çıkmıştı. Nisan ayından itibaren genel sağlık sigortası primi 53 TL’de sabitlenince bu sorun ortadan kalkacak. Bir yıl içinde gelir testi yaptıran kişilere de yapılandırma veya af imkanı sağlanacak.


ARTIK 'GELİRE GÖRE' YOK

Düzenlemeyle genel sağlık sigortası prim borcu herkes için 53 TL olarak belirlendi. Dolayısıyla sigortalı olarak çalışan veya bir sigortalı çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde bulunan kişiler haricindekiler gelir testi yaptırmaksızın aylık 53 TL’ye sağlık hizmeti alabilecek. Gelir testi sonrası yaşadığı hane içerisindeki gelire göre prim belirlemesi uygulaması kaldırıldı.


YAPILANDIRMA VE AF

Prim borcu bulunanlar için de yapılandırma ve af imkanı doğdu. Buna göre daha önce hiç gelir testine girmeyenler Nisan 2018’e kadar gelir testi yaptırırlarsa borçları yeniden hesaplanacak. Örneğin hiç gelir testine girmeyen ve yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir 592,5 TL’nin altındaysa bu kişilerin hem prim borçları, hem de gecikme zamları ve cezaları silinecek. Dolayısıyla bu kişiler için bir af söz konusu.


Geliri düşükse primi devletten

UYGULAMA hayata geçtikten sonra bir kişi eğer gelir testine girmezse 53 TL prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilecek. Eğer bu kişi gelir testine girerse ve yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir 592,5 TL’nin altında çıkarsa bu durumda prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bu kişilerin genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenecek.


Yeni düzenlemeyle test kalkmadı hesaplama fonksiyonu değiştirildi

TORBA kanunla hayata geçirilen yeni düzenlemeyle gelir testi kaldırılmadı. Yalnızca herkes için 53 TL üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı getirildiği için gelir testinin prim belirleme fonksiyonu kaldırılmış oldu. Ancak yaşadığı hane içerisindeki geliri 2017 yılı için 592,5 TL’nin altında olan kişiler gelir testi yaptırarak prim ödemeksizin sağlık hizmeti almaya devam edebilecek. Değişiklik yalnızca geliri yüksek olan kişilerin veya gelir testine girmeyenlerin yüksek miktardan borçlandırılmasına son verdi.


ZAM VE CEZASI DA SiLiNECEK

Gelir testine daha önce hiç girmemiş kişilerden yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir 592,5 TL’nin üzerinde olanlar ise aylık 53 TL üzerinden borçlandırılacak. Bu sayede hem borç miktarı azalacak, hem gecikme zammı ve cezası silinecek, hem de bu kişiler taksitle bu borcu ödeme imkanı elde edecekler.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 10.03.2017)

GÜNDEM