BASINDAN YAZILAR
2017'de Vergi Artışı Olmayacak - MuhasebeTR

2017'de Vergi Artışı Olmayacak

 Maliye Bakanı Naci Ağbal, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu. Ağbal, Bakanlar Kurulu'nun bazı ürünlerdeki KDV ve ÖTV kararını değerlendirerek, "Beyaz eşya ucuzlayacak, vatandaş da bundan yararlanacak" dedi. Bakan Ağbal ayrıca 2017 yılında vergi artışı olmayacağını açıkladı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, referandum için yapılacak harcamalarla ilgili, "Arkadaşların yaptığı ilk maliyet çalışmalarına göre, referandum için yaklaşık 190 milyon lira merkezi yönetim bütçesinden seçim harcamaları kapsamında gider gerçekleştirilecek." dedi.

KONUTTA KDV DÜZENLEMESİ

Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırılan konutta verginin kaldırılmasıyla ilgili olarak Maliye Bakanı Ağbal, "Ekonomide canlanmaya katkı vermek açısından süreyi uzatmak yönünde irademiz oldu. İnşaatta canlanmaya katkı vermek için, vatandaşlarımız konut almak istediklerinde maketten görüp alabiliyor. Bu durumda noterde ön ödemeli satış sözleşmesi yapılıyor. Buradaki vergiyi kalıcı olarak sıfırladık. Konut satışlarında müteahhit ile vatandaş arasında yapılan sözleşmedeki vergiyi de kaldırdık" diye konuştu.

BEYAZ EŞYA UCUZLAYACAK

ÖTV kararını değerlendiren Ağbal, "Bütün düzenlemeler inşaat sektöründeki canlılığı güçlendirecek. Beyaz eşyai mobilya sektöründe de yaptığımız düzenlemeler bu sektörlere hareketlilik getirecek. Vatandaş da bundan yararlanacak. Vatandaş bu dönemde alışverişini hızlandırıyor. 3 aylık süreçte firmaların kampanyaları devreye sokacaklarını, KDV'nin, ÖTV'nin düşeceğini, ürünlerin ucuzlayacağını söyleyebiliriz. Normalde bizim indirimlerin meydana getireceği bir ekonomik hacimde artma meydana gelecek" şeklinde konuştu.

ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

Açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili olarak da Ağbal, "Merkez Bankası'nın açıkladığı raporda ilk aylarda enflasyonda yükselme olacağını söylemişti. Bunda gıda fiyatlarındaki düzenlemenin de etkisi var. Yılın ilk yarısında enflasyon yukarı doğru bir patika izlese de, enflasyon yılı yüzde 8 civarında bitirecek. 2016 başında da enflasyon ilk aylarda yükselmişti. Ama yukarı doğru gelmesi hiçbirimizin istemediği bir durum. Merkez Bankası'nın kararları, bizlerin tedbirleriyle enflasyon düşüşe geçecektir" diye görüş verdi.

VERGİ ARTIŞI OLMAYACAK

Ağbal, 2017 yılında vergi artışı olmayacağını açıkladı. Ağbal, "Vergi gelirlerini hiçbir şekilde bütçe planlarının üzerine çıkarmadık. Enflasyonla ilgili tüm çalışmalar yapıldı. Ekonomik büyümeyi artırmak için önemli insiyatifler aldık. Geçen sene vergi indirimleri yaptık, yeniden yapılandırmayı yaptık. Reel sektöre bütçeden daha fazla kaynak ayırdık. 2017'de aynı şekilde devam edeceğiz. Gelirler politikası üzerinden özel sektörün yatırım ve tüketim harcamalarına da katkı sağlayacağız. Sektörel vergi indirimleriyle ekonomiye canlılık kazandıracağız. 2017'de enflasyon hedefinin gerçekleştirilmesinde mali politikasında üzerimize düşenleri yerine getireceğiz" dedi.

"ÇOK SAYIDA TEDBİR ALDIK"

Ağbal, "2016 herşeyin çok iyi gittiği bir yıl olmadı. Olumsuzluklar herkesi etkiledi" derken şöyle devam etti: Son çeyrekteki gelişmeler piyasalardaki oynaklığı artırdı. Ama ekonomiyi canlandırmak ve etkilenmemek için çok sayıda tedbir aldık. Son dönemde açıklanan veriler canlanmayı da ortaya koyuyor. Birçok kanaldan canlılık kararlarını da arka arkaya aldık. Ağustos ve sonrasında istihdam konusunda arka arkaya açıklamalar yaptık. 500 bin kişiyi kapsayan uygulamayı ortaya koyduk. Çıraklık eğitimi için bir paket hazırladık. Yatırım tarafı için de 2016'da çok önemli kararlar aldık. Süper teşvik sistemini ortaya çıkardık. Bu vergi indirimleri, nakdi teşvikler içeren bir sistem. 2017'de de özel bir teşvik paketi açıkladık. Yatırım harcamalarındaki destek oranlarını yukarı çektik. Mevcut teşvikteki destek oranlarını da yukarı çektik. Tüketici kredilerindeki vadeleri 48 aya çıkardık. Kredi kartındaki taksitleri 12 aya çıkardık. Asgari ücreti artırdık, memur, emekli aylıklarında yükseltme yaptık. Kredi Garanti Fonu'nda 250 milyar liralık bir sistem açıkladık. İşletmeler kredi imkanından yararlanmaya başladılar. Yeniden yapılandırma kanununu çıkardık. Esnafa sicil affı getirdik. KOBİ'ler için kredi düzenlemesi yaptık. Turizm sektöründe yeniden yapılandırma imkanı getirdik. Saymakla bitmez. 50 bin liralık paket açıkladık. Genişletiyoruz bunu. Sosyal güvenlik primlerini erteledik işletmelerde. Bağ-Kur'da 5 puan indirim yaptık. Hem arz hem de talep kısmında çok sayıda düzenleme yaptık. Şimdi bunların hasatını toplama zamanı. Bunlar 2017'ye çok iyi bir şekilde yansıyacak. Bir takım belirsizliklerin hepsi geride kaldı. "Bu ne olacak?" noktasında sıkıntı yok. Referandum süreci var, olumlu beklenti yüksek. Piyasalarda son derece iyi bir algı var. Güçlü bir hükümet var. Uygulamaya koyabilen, karar alabilen bir hükümet var. Terörle mücadele başarılı biçimde yürüyor. Rusya ile ilişkilerimiz çok iyi ve bu ekonomiye de yansımaya başladı.

"İSTİHDAMA BÜYÜK DESTEK VERİLECEK"

2017'nin her anlamda olumlu bir yıl olacağını kaydeden Ağbal, "Özel tüketim artacak. 2016 her bakımdan zorlukların yaşandığı bir yıl oldu ama bu yıl olumlu anlamda yukarı çıkma zamanı. Kamu harcamalarından, para politikasından da büyümeye katkı vereceğiz. 2017'ye yönelik beklentilerimiz olumlu. İhracatın artacağı, yatırımların artacağı bir yıl olacak.

5018 sayılı kanuna göre Orta Vadeliİ Program bütçe sunulmadan ortaya sunulan bir program. 2018 yılı bütçesini sunmadan önce Eylül'de yapacağız Orta Vadeli Programı. Ekonomiyle ilgili beklenti ve hedeflerimizi tekrar değerlendirip yolumuza devam ederiz. Ekonomide istikrar, büyüme oranlarının yukarı çıkarılması, ihracatta da yukarı doğru gidiş hedeflerimiz. Bu konudaki gayretlerimize devam edeceğiz. Deasteklere devam edeceğiz. Aktif işgücü programları başta olmak üzere önümüzdeki günlerde açıklayacağız, istihdama büyük destek vereceğiz" diye konuştu.

(Kaynak: Sabah Gazetesi | 03.02.2017)

GÜNDEM