BASINDAN YAZILAR
Kontenjan Dolmadan Müracaat Edilmeli / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

Kontenjan Dolmadan Müracaat Edilmeli / Mustafa İşcan

 Değerli okurlar bugünlerde en çok merak edilen ve sorular gelen  evde çocuk bakım projesinden faydalanmak için gerekli olan bilgileri paylaşacağım. 

 

Avrupa Birliği ile Türkiye'nin finanse ettiği, Çalışma Bakanlığı yönetiminde hayata geçirilen 'Evde Çocuk Bakımı Projesi' kapsamında İzmir, Bursa ve Antalya'nın pilot bölge seçilmiştir. Bu proje başarılı olunca bu seferde İstanbul ve Ankara’da uygulanmaya başlanıp müracaatlar alınmaya başlamıştır.Bu destekten tam zamanlı işçi olarak bir işverenin yanında çalışan sigortalı anneler, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıklarında faydalanacaklardır. 2 yaşından küçük çocuklarının bakım parası da devletten karşılanacaktır.

 

Tabi bu destek sınırsız olmayıp şuan için düşünülen 5.000 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.  Bu destek çocuklar 36’ncı ayı doldurana kadar ödenecektir. Bu ücret ise aylık yaklaşık 1.200-1.500 TL arasındadır.  Sabit olmamasının nedeni ise dövizdeki dalgalanmalardan dolayı değişkenlik gösterir.

 

Müracaatlar www.sgk.gov.tr den veya İstanbul da Unkapanı SGM müdürlüğüne yapılacaktır.

 

HANGİ ANNELER BU DESTEĞE MÜRACAAT EDEBİLİR.

-Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak.

-T.C. vatandaşı olmak.

-Bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak. (SGK’ya en az 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)

-İstanbul, Ankara, illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek. (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır.)

-Analık izin süresini geçirmiş olmak. (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)

-Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır. (2016 için 3.294,00 TL) 

-Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir) 

-Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak.  

-En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında(çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

 

ÇOCUK BAKICISININ TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR

-T.C. vatandaşı ve kadın olmak.

-İstanbul, Ankara,illerinin birinde ikamet ediyor olmak. (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)

-Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak. (SGK’ya 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)

-Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.) 

-En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak.

(Kaynak: Milligazete.com | 14.12.2016)

GÜNDEM