BASINDAN YAZILAR
Esnaf SSK'dan Da Emekli Olabilecek - MuhasebeTR

Esnaf SSK'dan Da Emekli Olabilecek

 PRİM GÜNÜ FAZLA

Türkiye'de en düşük maaşı Bağ-Kur'lu emekliler alıyor. Bağ-Kur emeklileri en fazla yani 9000 gün prim ödeyip emekli olabiliyor. 1 Ekim 1999'daki sosyal güvenlik reformu, Bağ-Kur'lu olanları derinden etkiedi. Reformdan önce Bağ-Kur'lu kadın 20 yıl (7200 gün), erkek 25 yıl (9000 gün) primle emekli olabiliyordu. Yeni koşula göre; 2008den sonra Bağ-Kur'lu olan erkek 60, kadın 58 yaşında emekli oluyor.

YASA İMKAN YARATTI

Ancak bu durumu tersine çevirmek artık mümkün. Türkiye'deki sosyal güvenlik yasalarına göre 1 Mart 2011'den önce esnaflık yapanlar sadece kendisi için Bağ-Kur'a prim ödeyebiliyordu. Yani bakkal dükkanı olan bir kişi, fabrikada SSK'lı olarak işe başladığında Bağ-Kur kapsamından çıkmak durumundaydı. Ama bu şart söz konusu tarihte degişti.

HEM SSK'YA HEM BAĞKUR'A

5510 sayılı yasadaki değişiklikle, Bağ-kur'luyken bir işyerinde çalışmaya başlayan kişi, artık SSK'lı olarak kabul ediliyor. Esnaflık yapmaya devam etseler bile Bağ-Kur'a da değil de SSK'ya prim ödeyerek emekli olabiliyor. Böylece hem daha kısa sürede (7200 gün prim ödeyerek) emekli olunuyor hem de emekli maaşı daha yüksek oluyor. Aynı kişi Bağ-Kur primlerini ödemeye devam ederse emekli maaşı çifte emekli olmuş gibi yükseliyor.

SABAH

(Kaynak: Sabah Gazetesi | 01.12.2016)

GÜNDEM