BASINDAN YAZILAR
KDV İadeleri Hızlanacak / Miray Çimen - MuhasebeTR

KDV İadeleri Hızlanacak / Miray Çimen

 Maliye Bakanlığı, ocak ayı itibarıyla altı yeni ihtisas vergi dairesi kuracak. Bakan Ağbal, "Amacımız KDV iade süreci içerisinde sıfır kağıt ve vatandaşın en hızlı şekilde iadesini almasını sağlamak" dedi. 

 

Miray ÇİMEN / ANKARA

Maliye Bakanlığı, KDV iadelerinin mükelleflere hızlı şekilde iadesini sağlamak için harekete geçti. Bakanlık, Ocak ayı itibariyle 6 yeni ihtisas vergi dairesi kuracak. Bu yeni vergi dairelerinin 3’ü İstanbul’da, diğerleri de İzmir, Bursa ve Gaziantep’te olacak. Böylece, Türkiye çapında yapılan toplam KDV iadesinin yaklaşık yüzde 65’i yeni açılan ihtisas vergi daireleri aracılığıyla yapılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, KDV iadelerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesini sağlamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söylemişti. Bakan Ağbal, "Amacımız KDV iade süreci içerisinde sıfır kağıt, sıfır maliyetli işlem ve vatandaşın en hızlı şekilde KDV iadesini doğru şekilde alabilmesini sağlamak. KDV işlemlerinde etkinliği, etkililiği, hızı artırabilmek için ihtisas vergi daireleri kurmaya başladık. Ankara ve İstanbul'da bu amaçla vergi dairelerini faaliyete geçirdik. Önümüzdeki aylarda ihtisas vergi dairelerinin sayılarını artıracağız" demişti.

64 milyar lira yapılandırıldı

Bakan Ağbal, yapılandırmayla ilgili de, 15.9 milyon liralık kampanya gideri olduğunu anlatarak, "Yapılandırmada son rakam 64 milyar liraydı. Pazartesi günü  son rakamları söyleyeceğiz. Başvuru sayısı ve tutarı son derece yüksek" diye konuştu. Bakan Ağbal, varlık barışı için de başvuru süresinin 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlattı.

 

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 28.11.2016)

GÜNDEM