BASINDAN YAZILAR
Şehit Olan İşçilerin Hakları / Arif Temir - MuhasebeTR

Şehit Olan İşçilerin Hakları / Arif Temir

 Vatanımızı ve milletimizi korumak için  terör saldırısında şehit olankamuda veya özel işyerlerinde çalışan işçilerimiz var. Şehit olan  işçilerin ve yakınlarının haklarını açıklayalım. 

Yakınlarına maaş bağlanması   

Ölenin 1800 gün prim ödeme gün sayısı varsa veya işçi statüsünde(4/a’lı olarak) işe girişle ölüm tarihi arasında 5 yıl geçmiş ve bu süre içerisinde borçlanma süreleri hariç  900 gün prim ödenmişse hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak.   

Kıdem tazminatı ödenmesi  

Ölen işçilerin aynı işverene ait işyerlerinde çalışmaları bir yıl veya üzerinde ise hak sahiplerine (mirasçılara) kıdem tazminatı ödenir. Mirasçıların miras hisselerini gösterir belge ile birlikte işverene/işyerine müracaat etmeleri gerekiyor.   

İhbar tazminatı ve izin ücreti ödenmesi   

İhbar tazminatı söz konusu olabilmesi için işverenin işten çıkarması gerekiyor. Burada böyle bir durum söz konusu olmadığı için ölen işçilere ihbar tazminatı ödenmeyecek.   Ölen işçi yıllık izin kullanmamışsa yıllık izin paraları mirasçılara ödenir.   Örnek: Ölen işçinin 2014 yılında kullanmadığı 20 gün izni varsa bu 20 günlük izin parası ölenin son ücreti üzerinden hesap edilerek mirasçılara ödenmesi gerekiyor.   

Cenaze yardımı yapılması   

Cenaze  yardımı, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine ödenir. 2016’da  için 489 TL cenaze yardımı yapılıyor.   

Ayrıca 5233 sayılı Kanunun 9.maddesine göre  nakdi yardım da yapılıyor. 

Türkiye’ye örnek olacak proje 

Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen projeye göre şehit aileleri, gaziler ile gazi aileleri, bulundukları adreslerden alınıp  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 15 Temmuz Kliniğinde diş tedavileri yaptırılarak tekrar ikametlerine götürülüyor. Bu süre içerisinde yemek vb ihtiyaçları da karşılanıyor. Bu projeyi hayata geçiren Sivas Valisi Sayın Davut Gül’ü, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Âlim Yıldız’ı, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Hasan Aykut’u ve projenin fikir babası Hafik Kaymakamı Sayın Abdullah Özadalı’yı tebrik ediyorum. Bu güzel projenin Türkiye’nin her ilinde yalnız diş tedavisi ile sınırlı kalmadan ihtiyaç duyulan  tüm sağlık alanını kapsayacak şekilde uygulanması hepimiz için bir vatan borcudur. Bu uygulamanın yaygınlaştırılması konusunda yetkililerin gerekli adımları geciktirmeden atacaklarına inancım tamdır. 

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 15.11.2016)

GÜNDEM