BASINDAN YAZILAR
Öğrencilere 1300 Liraya Staj Yapma İmkanı / Arif Temir - MuhasebeTR

Öğrencilere 1300 Liraya Staj Yapma İmkanı / Arif Temir

 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünce yürütülen   işbaşı eğitim programları ile  iş kurumuna kayıtlı işsizlerin/staj yapan üniversite öğrencilerinin yine kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmeleri, iş ve üretim süreçlerini bizzat  görerek öğrenmeleri sağlanıyor. 

İşbaşı eğitimine katılma şartları 

 İşbaşı eğitim programına katılmak için; 

- 15 yaşını doldurmak,  
- Kuruma kayıtlı olmak,  
- İşsiz olmak,  
Şartları aranmaktadır.Ayrıca ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar  programa katılabiliyor.  
İşbaşı eğitimine katılamayacak olanlar 
Programa;  işverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olanlar ile programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler, bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamıyorlar.  

Başvuru nereye yapılıyor?  

İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler/öğrenciler, kurumun internet sayfasında, hizmet merkezi veya çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü ilan panosunda yayımlanan ilanlara internet üzerinden, hizmet merkezi veya il müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirler.  

İşbaşı eğitiminde/stajda öğrencilere ne kadar para veriliyor? 

Program,  yılda azami 320 fiili gün ve haftalık en fazla 45 saat olarak uygulanıyor. Programa katılanlara günlük 50 TL zorunlu giderlerini karşılamak için para veriliyor. Buna göre programa katılanlara aylık olarak  net asgari ücret (1.300 TL)  düzeyinde  para ödeniyor. 
İşbaşı eğitimine katılarak staj yapan öğrencilere yapılan yardımlar işbaşı eğitimine katılarak staj yapan öğrencilere zaruri giderlerini karşılamak üzere günlük verilen 50 TL ile birlikte iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası prim giderleri İş kurumunca karşılanmaktadır.

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 15.07.2016)

GÜNDEM