BASINDAN YAZILAR
Bayramda Mesai Yapana Fazla İzin Tüyoları / Arif Temir - MuhasebeTR

Bayramda Mesai Yapana Fazla İzin Tüyoları / Arif Temir

 Dini bayramlarda çalışanlar ,memleketlerine veya ailelerinin yanına gidip  yakınları ile bayramlaşmak hasret gidermek için bayram tatillerinin uzun olmasını isterler. Durum böyle olunca kamu kesiminde çalışanlar için hükümet bazı günleri idari tatil yapabiliyor. 

Kamuda çalışanların bayram tatili 9 Haziran tarihli Başbakanlık Genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur işçi ve diğer personeller 4 Temmuz Pazartesi günü ile 8 Temmuz Cuma günü izinli sayıldı. Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur, işçi ve diğer personel hafta tatil ile birlikte ramazan bayramında 9 gün bayram tatili yapacaklar. 

Özel işyerlerinde çalışanların bayram tatili Başbakanlığın 9 Haziran tarihli bayram tatiline ilişkin genelgesi özel işyerlerini kapsamıyor.  Özel işyerlerinde çalışanlar 4 Temmuz Pazartesi günü ile 8 Temmuz Cuma günü çalışacaklar. Bayramı takip eden Cumartesi ve Pazar günleri de işyerinde hafta tatili kullanmayacaklarsa işçilerin çalışması gerekiyor. İşçiler işyeri uygulamasına göre bayram süresince de çalışmaya devam edebilirler. 

Özel işyerlerinde çalışanlara bayramda fazla izin kullanma tüyoları Özel işyerlerinde çalışanlar için de belirli şartlar altında bayram tatilini daha fazla kullanabilme yolları var. İşçilerin yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Bu süreleri zin süresine ayrıca ekleniyor. Yıllık izin süresini bayram gününe denk getiren işçibayram süresi sonunda işbaşı yapıyor. Ramazan bayramında da bu kurala uygun izin kullanan işçiler bayram tatili süresini uzatmış olacaklar. Konuyu örneklerle açıklayalım. 

Örnek: Ali Bey,  Ramazan bayramı süresince işyerinde çalışması gereken bir işçi. 4 Temmuz Pazartesi günü  Ali Bey bir gün izin alırsa Ali Bey, bayram süresince izinli sayılacak ve 8 Temmuz Cuma günü işbaşı yapacak. Buna göre Ali Bey, 4 gün izin kullanmış olacak. 

Örnek: Ayşe Hanım,işyerinde bayramlarda çalışılmıyorsa ve Cumartesi ile Pazar günleri hafta tatili kullanılıyorsa, 8 Temmuz Cuma günü bir gün izin alırsa Ayşe Hanım 6 gün izinli sayılmış olacak.

(Güneş Gazetesi | 28.06.2016)

GÜNDEM