BASINDAN YAZILAR
Çırakların 1 Yıllık Ücreti, Primi Devletten.. - MuhasebeTR

Çırakların 1 Yıllık Ücreti, Primi Devletten..

 Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi imkanı sürerken, yeni destekler de gündemde. Çırakların 1 yıllık ücreti ve sigortasını devlet yatıracak. Esnaf primde 5 puanlık teşvik indirimden yararlanacak..

Esnaf için kesenin ağzı açıldı. Hükümet, küçük işletmeler ve esnaf için tüm imkanları seferber ederken, devlet destekli krediler rekor seviyeye ulaştı. Esnafın Halk Bankası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile kullandığı kredi bakiyesi 18 milyar liraya ulaştı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, henüz uygulamaya başlayalı birkaç ay olan 30 bin lira limitli faizsiz krediye büyük bir talep olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Nisan 2016 itibariyle 28 bin esnaf, toplam 819 milyon lira kredi kullandı. Esnafımız 2002'den bu yana 50 milyar lira kredi kullandı. Desteklerimiz devam edecek." Hükümet, yeni dönemde de faizsiz kredileri artırırken, meslek sahibi sanatkarlara 'çırak desteği' vermeye hazırlanıyor.

5 PUANLIK TEŞVİK
Esnafın; yetiştirdiği her bir gencin 1 yıllık asgari ücret bedeli ve sigortasını devletin yatırması, primde 5 puanlık teşvik indiriminden yararlanması planlanıyor. Böylece esnaf; yanındaki çırak için devletten önemli bir destek sağlarken, kendi primini de indirimli ödeyecek. Düzenlemeden, kendileri ve çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili yasal bildirimini zamanında yapan esnaf yararlanacak...

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.05.2016)

GÜNDEM