BASINDAN YAZILAR
Torba Kanunda Neler Var? / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Torba Kanunda Neler Var? / Sadettin Orhan

 Artık son yılların genel yasa yapma biçimi hâline gelen torba kanunlara bir yenisi daha eklendi. Çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve sosyal yardımlara dair pek çok düzenlemeyi içeren 6704 sayılı Torba Kanun TBMM'de yasalaştı. İşte son torbada yer alan ve yer almayan başlıklar…

 

 

25 YAŞ ALTINA GSS AFFI

 

25 yaşını doldurmadığı hâlde zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınan gençlerin birikmiş prim borçları tamamen siliniyor. Fakat borcunu ödemiş olanlar için geri iade yapılmayacak. Ayrıca 25 yaşını doldurduğu tarihten sonra biriken borçlar silinmiyor.

 

 

İŞVERENE YENİ TEŞVİK

 

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanan işsizleri işe alan işverenlere, bir yıl boyunca prim teşviki verilecek. İşveren, son bir yıl içinde sosyal yardımlardan bir kere de olsa yararlanmış işçiyi işe alırsa, takip eden bir yıl boyunca SGK primi işveren payı (asgari tutarda) devlet tarafından karşılanacak. İşe alınan işçinin İŞKUR'a kayıtlı olması ve iş yerinde bir önceki yıldaki çalışan ortalamasına ilave olarak işe başlatılması gerekiyor.

 

 

65 YAŞ AYLIĞI ARTIYOR

 

Bugüne kadar 65 yaş muhtaçlık aylığı bağlanırken aile içerisinde tüm bireylerin gelirleri dikkate alınıyordu. Bundan sonra sadece yaşlılık aylığı talep eden kişi ve eşinin gelir durumuna bakılacak. Gelir düzeyi net asgari ücretin ⅓'ünden az ise muhtaçlık aylığı bağlanacak. Ayrıca düzenlemeyle aylığın tutarı da artarak 151 liradan 244 liraya çıkmış olacak.

 

 

YILLIK İZİNLER BÖLÜNEBİLECEK

 

İş Kanunu kapsamında çalışanlara verilen yıllık izinler en fazla üçe bölünebiliyor ve bir bölümü 10 günden az olamıyordu. Torba kanunla bu konu da yeniden düzenlendi. Bundan sonra yine bir bölümü 10 günden az olmamak şartıyla yıllık izinler üçten daha fazla bölünebilecek ve parça parça kullanılabilecek.

 

 

BUNLAR TORBAYA GİRMEDİ..

 

Her torba kanundan sonra olduğu gibi yine bu torbaya girmeyen fakat vatandaşın beklediği konuları da sıralayalım.

 

 

Sigorta öncesine doğum borçlanması yok: Kadınlar için uygulanan doğum borçlanmasında, “Önce sigortalı ol sonra doğur” şartı devam ediyor. Yani önce doğum yapıp sonra çalışmaya başlayan kadınlara doğum borçlanması hakkı bu torbaya da girmedi.

 

 

Stajyerlere emeklilik yok: Yüz binlerce kişi çalışma hayatına stajyer olarak başlıyor. Fakat meslek liselerinde okurken yapılan staj sigortası emeklilikte başlangıç olarak kabul edilmiyor. Bu torba kanunda da stajyerlere müjde gelmedi.

 

 

Taşeron işçisine kadro yok: Kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik çalışma başlatıldığı ifade edildi fakat düzenleme bu torbada yer almadı. Taşeron işçilerle ilgili paketin ayrıca TBMM'ye sunulması bekleniyor.

 

 

Emekli aylıkları düşmeye devam edecek: Prim günü arttıkça emekli aylıklarının düşmesi, 1 Ekim 2008'den sonra ortaya çıkan bir sorun. Özellikle 3.500 liranın altında kazançla SGK'ya bildirilen kişilerin, prim günleri arttığı hâlde emekli aylıkları düşüyor. Torba kanunda bu sorunun çözümü için de düzenleme yapılmadı.

 

*****

 

İKRAMİYE EMEKLİLİKTE ÖDENİR

 

Soru: Sadettin Bey, ben bayan sağlık memuru olarak 20 yıllık hizmet süremi doldurdum. Şu an emeklilik için 51 yaşımı tamamlamayı bekliyorum. Ben şimdi emekliye ayrılıp, çalışmadan emeklilik yaşımı bekleyebilir miyim? Şimdi ayrılmam halinde emekli ikramiyemi alabilir miyim? Nermin H.

 

Cevap: Değerli okurum, emeklilik için gerekli fiili hizmet sürenizi doldurduğunuz için isterseniz şimdi memuriyetten ayrılıp, çalışmadan emeklilik yaşınızı doldurmayı bekleyebilirsiniz. Fakat emekli ikramiyeniz şimdi değil yaşınızı doldurup emekli aylığınız bağlandığı tarihte ödenecektir.

 

****

 

TAKSİTLENDİRME HER ZAMAN MÜMKÜN

 

Soru: Sadettin Bey, şirketimizin SGK'ya olan borcunu taksitlendirmek istiyoruz. Zaman zaman çıkan aflar dışında normal taksitlendirme şartları nelerdir? Fikret K.

 

Cevap: Fikret Bey, SGK ve vergi borçları için birkaç yılda bir yapılandırma kanunları çıkıyor. Fakat bunların dışında borçluların her zaman yararlanabileceği bir taksitlendirme yolu daha var. Bu da 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi kapsamında tecil ve taksitlendirmedir. Bundan yararlanabilmeniz için öncelikle şirketinizin “Kasa+Banka+Kısa Vadeli Alacaklar/Kısa Vadeli Borçlar” oranına bakılıyor. Bu oran 2 ve daha az çıkıyorsa, şirketinizin "çok zor durum" halinde olduğu kabul ediliyor. Bu durumda yapılacak taksitlendirmenin süresinde de yine bu orana bakılır. Oranınız eğer 1,50 ve altında çıkarsa taksitlendirme 36 aya kadar, oran 1,50 - 2,00 arasında çıkarsa 30 aya kadar taksitlendirme yapılmaktadır. Eşit tutarlara bölünen taksitler için uygulanan tecil faiz oranı yıllık %12'dir.

 

(Kaynak: ozgurdusunce | 26.04.2016)

GÜNDEM