BASINDAN YAZILAR
Tobadan Son Haber: Kadınlara Verilen Haklar Erkeklere De Verildi / İsa Karakaş - MuhasebeTR

Tobadan Son Haber: Kadınlara Verilen Haklar Erkeklere De Verildi / İsa Karakaş

 TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Geçtiğimiz haftalarda Meclis’te yasalaşan torba kanunuyla kadınlarımıza verilen izinler, yarı zamanlı çalışma hakkı ve ücretsiz izin hakkını erkeklere de verdik. Torba kanunla yasalaşan bu haklardan erkekler de dilerlerse yararlanabiliyor” dedi.

Kanun içerisinde özellikle iş hayatına ve kadınların istihdamına yönelik çok önemli bazı maddelerin olduğunu anlatan Kavuncu, şöyle konuştu:

“Doğum yapan kadınlara verilen izinler, yarı zamanlı çalışma hakkı ve ücretsiz izin hakkı iş hayatı ve ülke ekonomisi için oldukça önemli. Burada ücretsiz izin haklarında düzenlemeler yaptık. Doğum öncesindeki izinleri eğer kullanamadığı taktirde doğum sonrasına aktarma izni de verdik. Bunun yanı sıra birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4, üçüncü çocukta ve daha sonrasında ise 6 ay boyunca yarı zamanlı çalışma hakkı verdik. Yani söz konusu kişiler, yarı zamanlı çalışacak ve tam gün ücretini alacak. Daha sonrasında ise zorunlu ilköğretim çağına gelinceye değin de kadınlarımıza yarı çalışma izni verdik. Bu izni aynı zamanda evlat edinen ailelere de benzer bir hak verdik.”

Kavuncu, kadınlara verilen haklardan erkeklerin de yararlanabileceğini dile getirdi.

Bu kanunda söz konusu izinleri sadece kadınlara değil erkeklere de verdiklerini ifade eden Kavuncu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz haftalarda Meclis’te yasalaşan torba kanunuyla kadınlarımıza verilen izinler, yarı zamanlı çalışma hakkı ve ücretsiz izin hakkını erkeklere de verdik. Torba kanunla yasalaşan bu haklardan erkekler de dilerlerse yararlanabiliyor. İşverenin kadın ve erkek arasında ayrım yapma riski vardı. Kadınların bu hakları nedeniyle işgücü kaybı olabileceği düşüncesiyle belki de işverenler kadınlar aleyhinde bir durum geliştirebilirlerdi. Şimdi erkeklerin de bu haklardan yararlanabilmesi hakkı verilmesi işverenlerin böyle bir ayrım yapma durumu da ortadan kalkmış oluyor.”

(Kaynak: İsa Karakas | 09.02.2016)

GÜNDEM