BASINDAN YAZILAR
Bakan Soylu'dan Asgari Ücret ve Kıdem Tazminatı Açıklaması - MuhasebeTR

Bakan Soylu'dan Asgari Ücret ve Kıdem Tazminatı Açıklaması

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu asgari ücret zammının etkileri ve kıdem tazminatına ilişkin açıklamalarda bulundu

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında asgari ücrete yapılan 300 liralık zammın etkileri ve kıdem tazminatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret zammı ile beliren maliyet farklılaşmasının yüzde 40'ını devletin karşılayacağını vurgulayan Bakan Soylu; "1.300 liralık asgari ücretin bir hükümet tasarrufu olduğunu ve kamuoyuna verilen bir söz olduğunu bunu işçi ve işverenle paylaştık. İşveren bizi de gözetmenizi isteriz dedi. 2003 yılından itibaren partimiz gerek asgari ücretler olsun gerek dar gelirliler olsun bütün bunların enflasyonlara ezdirilmemesi, refah payının artması için gayretlerini ortaya koymuştur" dedi.

 

Türkiye'de 5,3 milyon asgari ücretli olduğunu belirten Bakan Soylu, asgari ücret artışının büyümeyi 1 puan yukarı çekebileceğini belirten Soylu, artışın enflasyona etkisinin yüzde 0,5-0,8 ve en fazla 1 olacağını ifade etti. Soylu, asgari ücretin artışı nedeniyle istihdamda azalma olabileceğinin söylendiğini, işverenlere verilecek destekle bu riskin ortadan kalkacağını söyledi. Süleyman Soylu; "İşverene en üst seviyede destek verdik. İşverenler asgari ücretli başına 110 lira destek alacak" dedi.

 

 

Asgari ücret artışının ek maliyetinin 20 milyar lira olduğunu kaydeden Çalışma Bakanı Soylu, üretim, istihdamda kayıtdışılığı gözettikleri kadar sosyal güvenlik sisteminin gelir ve gider dengesini de gözetmek durumunda olduklarını belirtti. Bakan Süleyman Soylu Türkiye'de her yüz çalışanın 85'inin kıdem tazminatı alamadığını vurgulayarak bununla ilgili düzenlemelerin AK Parti reform eylem planı çerçevesinde yapılacağını kaydetti.

 

Bireysel emeklilik sisteminde 6 milyon kişi olduğunu ve kıdem ile ilgili de benzer bir yöntem uygulanabileceğine dikkat 
çeken Soylu, "Bireysel kıdem tazminatı hesabı açılırsa herkes çalıştığı günün karşılığındaki kıdemin/emeklilik hakkının ay 
sonu nasıl bugün bir işsizlik fonu varsa ve orada birikiyorsa, nasıl bugün kendi bireysel SGK hesabına aktarılıyorsa onu her ay sonu nerede nasıl kullanacak, katılım bankacılığında mı altında mı kullanacak" dedi.

Devletin yönettiği değil herkesin kendi bireysel bir kıdem emeklilik hesabı olmasını istediklerini belirten Soylu tarafların bazı çekincelerinin olduğuna da dikkat çekerek; Bu tazminatları 30 gün üzerinden alıyoruz ancak sadece yüzde 15 alıyor. Sendikalar devlet garantisi istiyor. Bunlar da gözetilecek. Ocak ayından itibaren ciddi şekilde masaya yatıracağımız ve büyük bir reformu gerçekleştirebileceğimizi umuyoruz."

(Kaynak: haberturk | 29.01.2016)

GÜNDEM