BASINDAN YAZILAR
Kredisini Erken Ödeyene İndirim - MuhasebeTR

Kredisini Erken Ödeyene İndirim

Konut kredilerinde tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Tüketici, borçlandığı tutarın tamamını veya bir kısmını erken öderse, borçtan indirim yapılacak

Tüketici kredileri sözleşmelerinin ardından konut finansmanı sözleşmelerinde de tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre;

* Kredi talebinin reddedilmesi durumunda, tüketici ücretsiz bilgilendirilecek.
* Tüketicinin yazılı talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketici sigorta isterse dilediği firmadan yaptırabilecek.
* Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödeyebilecek. Bu hallerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre ilgili hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlü olacak.
* Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, erken ödeme durumunda banka tazminat alacak. Tazminat, anapara tutarının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1'ini, aşanlarda ise yüzde 2'sini geçemeyecek.
* Konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 28.11.2015)

GÜNDEM