BASINDAN YAZILAR
Resmi Tatil Sürprizi - MuhasebeTR

Resmi Tatil Sürprizi

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Kurban Bayramı'na 3 gün 'resmi tatil' ekleneceğini duyurdu. Milyonlarca çalışan heyecanlandı. İdari tatilden sadece memurlar yararlanırken, resmi tatil tüm çalışanların mesai parası alması anlamına geliyor...

Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatilini uzatacak; böylece önceki hafta sonunun da eklenmesiyle tatil süresi 9 güne çıkacak. Açıklamayı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu yaptı. Topçu, pazartesi, salı ve arefeye gelen çarşamba gününün de 'resmi tatil' ilan edileceğini söyleyince; milyonlarca çalışan heyecanlandı. Daha önce hükümet bu tür uzatmalarda 'idari tatil' uygulamasını gerçekleştiriyordu. Bu şekilde de sadece kamu kurumlarında çalışanların tatilleri uzamış oluyor, idari tatil ilan edilen günlerde devlet daireleri kapalı kalıyor ama özel kurumlar çalışıyordu. Eklenecek 3 günün 'resmi tatil' ilan edilmesi durumunda ise tüm çalışanlar bu haktan yararlanmış olacak. Bu 3 günde çalışmaya devam edecek milyonlarca vatandaş mesai hakkına kavuşacak. Yalçın Topçu, "Önümüzdeki Bakanlar Kurulu'nda resmi bayram pazartesi, salı ve arifeye gelen Çarşamba gününü de kapsayacak şekilde uzatılacak" dedi. Böylelikle hafta sonu tatili de dahil edildiğinde Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak.

KANUN GEREKİYOR
Hukukçular, resmi tatil ilanı için kanun çıkartılması gerektiğini belirtiyor. Bunun için bir girişimde bulunulup bulunulmayacağı merak konusu. Bakanlar Kurulu, 15 Eylül'de toplanarak bu kararı verecek. Bakanlar Kurulu'ndan idari tatil açıklaması gelmesi halinde ise uzatmadan sadece kamu kurumlarında çalışanlar faydalanabilecek. Resmi karar çıkana kadar Kurban Bayramı tatili günleri şöyle: "23 Eylül'de yarım gün tatil var. 24 Eylül Perşembe, 25 Eylül Cuma, 26 Eylül Cumartesi ve 27 Eylül Pazar günü ise bayram tatili olacak. 28 Eylül Pazartesi iş başı yapılacak."

2 YEVMiYE ÖDENİYOR
İşçilere, ulusal bayram ve genel tatil kabul edilen günlerde, çalışmazlarsa bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, çalışırlarsa her gün için artı bir mesai ödeniyor. Örneğin; günlük ücreti 50 lira olan bir işçi, tatil gününde çalışmazsa ay sonunda hesabına 50 lira üzerinden maaş yatıyor. Tatilde çalışırsa 50 liraya bir o kadar daha eklenerek o gün için 100 lira alıyor.

UZUN TATİL KAZANDIRIR
* İdari tatil ile memurlar 9 gün tatil yapacak.
* Resmi tatil olursa çalışanlar mesai alabilecek ya da izin kullanacak.
* Ulaştırma sektörü canlanacak.
* Turizmde hareketlenme olacak, tatil yöreleri dolacak.
* Esnafın işleri artacak.
* Gıda sektöründe canlanma olacak.

ARADA FARK VAR
İdari tatil: Bu karar ile sadece kamu kuruluşları belirlenen günlerde kapalı sayılıyor. Böylece kuma çalışanları tatil imkanından faydalanabiliyor.

Resmi tatil: Kanunla belirlenen resmi tatillerde bütün çalışanlar izin yapma hakkına kavuşuyor. Çalışmak durumunda olanlar ise çalıştığı her gün için fazladan 1 günlük ücret alıyor. 1 yılda 14.5 gün resmi tatil bulunuyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 12.09.2015)

GÜNDEM