BASINDAN YAZILAR
İntibakta Son Viraj - MuhasebeTR

İntibakta Son Viraj

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için söz Yargıtay'da. Süreç, Eylül'de başlıyor. 355 liraya varan zam için seçime kadar sonuç bekleniyor

Milyonlarca emekliye intibak için son viraja girildi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları ilgilendiren intibak davası Yargıtay'a taşındı. Yargıtay süreci, Eylül'de start alacak. Kısa sürede de sonuç bekleniyor. Türkiye İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, açtığı davanın idare mahkemesi tarafından reddedilmesine karşın intibak çıkacağından umutlu olduğunu söyledi. Kararı temyiz ettiğini, Yargıtay'a başvurusunu yaptığını bildiren Öz, "Yeni süreç adli tatilin bitmesiyle Eylül'de başlayacak. Son sözü Yargıtay söyleyecek" dedi. Seçime kadar intibak kararının çıkmasını beklediklerini vurgulayan Öz, "Olumlu karar verileceği düşüncesindeyim. 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkes intibak zammını hak ediyor. İntibak çıkana kadar mücadelemi sürdüreceğim" şeklinde konuştu. Öz, 2000'den önce emekli olanlara yapılan intibak zammıyla eski ve yeni emekliler arasında eşitsizlik oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti: "Aynı şartlarda emekli olanların geliri eşitlenmeli. Bunun tek yolu da intibak. Yeni intibak 7.5 milyon emekliyi ilgilendiriyor."

KURUM AYRIMI YOK
İntibak kararı çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsaması için yasal düzenleme yapılacak. İlk intibakta 2 milyon SSK emeklisine 50 ila 355 lira arasında zam yapılmıştı. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için de rakamın bu aralıkta olması bekleniyor. Ayrıca intibak davasında kurum ayrımı yapılmıyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 22.08.2015)

GÜNDEM