BASINDAN YAZILAR
Maliye, Riskli Mükellefi Mercek Altına Alacak - MuhasebeTR

Maliye, Riskli Mükellefi Mercek Altına Alacak

 

Şimşek, Vergi Denetim Kurulu bünyesindeki Risk Analiz Merkezince geliştirilen yeni programla riskli mükelleflerin tespit edileceğini bildirdi.

Vergi Denetim Kurulu (VDK), vergide kayıp kaçağın ve kayıtdışılığın önüne geçmek için önemli bir adım atarak, Türkiye'nin risk haritasını çıkarma çalışmalarına başladı. Geliştirilen yeni yazılım ile her mükellefin, her sektörün ve her ilin risk puanlaması yapılacak. Kurul, denetimlerini bu risk puanına göre yoğunlaştıracak. Bu sayede kayıp kaçağın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Risk Analiz Merkezi tarafından geliştirilen yeni program sayesinde mükelleflerin risk profilleri ve Türkiye geneli risk haritası hazırlanabilecek. Artık, son 5 yıl içinde ikiden fazla zarar beyan eden veya vergi cenneti ülkelerle yüksek miktarlı işlem yapanlar yüksek risk grubunda değerlendirilecek" diye konuştu.

En riskli il Hakkari 

Yapılan değerlendirme çalışmaları neticesinde, tüm illerin risk puanının çıkarıldığını açıklayan Şimşek, vergisel açıdan en riskli illerin Hakkari, Kocaeli, Siirt, Diyarbakır ve İstanbul, riski en düşük olan illerin ise Ardahan, Bayburt, Muğla, Aydın ve Edirne olduğunu bildirdi. 

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 13.07.2015)

GÜNDEM