BASINDAN YAZILAR
Bundan böyle Trafik Sigortası! / Hilmi Gültay - MuhasebeTR

Bundan böyle Trafik Sigortası! / Hilmi Gültay

 Değerli dostlarım, bu günlerde her birimiz; Seçim ve geçim derdine düşmüş olup trafiği unuttuk. Hatta o nedir? diyerek espri yapanlar az değil. Yine de ben hatırlatayım, bu günlerde yaşanan geçim sıkıntısı bizleri üzmüş olsa da geçiyor, trafik ise öldürüyor. Hem de ülkemizde her saat başı bir insanımızı trafik kazalarında yitiriyoruz. Milli kayıp olan mali hasarlar ise bütçeyi sarsıyor.

Bu yaşananlar çerçevesinde ben yine de Trafik Sigortası’nda yeni oluşumları hatırlatıp dikkatinize sunmak istiyorum. Çünkü biz erkeklerin kıymetlisi olup da yine sokaklara bıraktığımız araçlarımız konusunda bazı korunma ve uygulamaları bilmeliyiz. Pahalı olduğu için yaptıramadığımız kasko sigortası yanında mecburi olan /Zorunlu Trafik Sigortası/da harcamalarını kısıtlıyor.

**Sağlık giderleri karşılanmayacak olup, tedavi giderleri SGK tarafından ödenecektir. **Sigorta şirketleri ise, hasarlı araç onarımında –eş değer parça- kullanabileceklerdir. ** Sürücünün Uyuşturucu madde kullandığı tespit edildiğinde ödeme yapılmayacak.

**Üç yaşını doldurmuş olan araçlarda parça tamiri mümkün değilse orijinal parça kullanılacaktır. Ancak bunun sigorta şirketinden onay almadan yapıldığında ise ödemesi de yapılmayacaktır.

**Tüketiciler araçlarının değer kayıplarını talep edebilecekler.

**Sigortalı ise, aracını istediği serviste yapabilecektir. Sadece, Kısmi onarımlarda sigorta, parça teminine gidebilinir.

**Kaza sonrası ise, gerekli evrak ile belgelerin sigorta şirketine teslim edilmesiyle; sekiz gün içersinde sigorta tarafından hasar bedeli ödenir. Ve daha nice yeni uygulamalar ile gelişmeler hayata geçirilmiştir.

Ancak bunların her biri maliyet içeriyor. Bu sebeple; araç kullanırken dikkatli olup, (benim sigortam var, öder) diye düşünmeyin. Çünkü bütün medeni ülkelerde sigorta şirketleri ve tüm kuruluşlar; vatandaşın haklarını korurlar ve kayıplarını giderirler. Ancak bizim ülkemizde olduğu gibi; yanlış beyan ve yanlış belge ile devletin soyulmasına müsaade etmezler. Üstelik bu uygulamalar suç sayılıp büyük cezalar ile cezalandırılır bu kişiler. Çünkü ben böylesi bir şirketin sahibiydim. Ancak tespit ettiğimiz yanlışlık ve suçlar nedeniyle birçok kaza sonrası araç sahiplerine ödeme yapılmadı. Ancak müşteri kaybetmeye başlayan sigortalar benimle çalışmaya son verdiler. Yani sermaye kazandı ben ise emekliye ayrıldım. İşte bu gün ise gerçekler ortaya çıkarken artık yanlışlarımızı düzeltmeliyiz. Çünkü her bir yanlış uygulama artık karşılığını bulacak olup milli servet korunacaktır. Bizler ise; trafikte sürücü veya yaya olarak görevlerimizi ve sorumluluklarımızı bilelim ve medeniyete uygun davranış şekli gösterelim. 

(Kaynak: Gazete Yenigun | 09.06.2015)

GÜNDEM