BASINDAN YAZILAR
Tazminat Müjdesi - MuhasebeTR

Tazminat Müjdesi

 Anayasa Mahkemesi yıllarca süren iş davalarını hak ihlali olarak değerlendirdi. Karara göre iş davaları uzadığı zaman hak sahibine tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi, çalışanların büyük zarara uğramasına yol açan uzun iş davaları konusunda örnek bir karar aldı. Mahkeme, bir kamyon sürücüsünün, 9 yıldır süren hizmet tespiti ve alacak davasına ilişkin, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine dikkat çekerek, tazminat ödenmesine hükmetti.

ANKARA'DA GÖRÜLDÜ
Ankara'da 1 Nisan 1999 ile 15 Şubat 2004 arasında iki ayrı özel şirkette kamyon sürücüsü olarak çalışan bir kişi, hizmet sürelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) eksik bildirildiğini ve işçi alacaklarının eksik ödendiğini belirterek, 14 Ekim 2005'te Ankara 3. İş Mahkemesinde dava açtı. Dava hem iki şirket hem SGK aleyhine açıldı. Ancak çeşitli aşamalardan geçen davalar, bir türlü sonuçlanmadı.

HAK İHLALİ YAPILDI
Kararında, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmeden Anayasa Mahkemesi, bu konunun Anayasa'nın 36'ncı maddesinde güvence altına alındığını hatırlattı. Bunun üzerine kamyon sürücüsü davaların makul sürede tamamlanmadığını belirterek, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. AYM de, davanın 9 yılı aşkın süredir devam ettiğini ve bu hususun makul sürede yargılanma hakkını ihlal ettiğine dikkat çekerek, 19 bin 450 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 27.04.2015)

GÜNDEM