BASINDAN YAZILAR
Sözleşmesi Süreli Olanlar / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Sözleşmesi Süreli Olanlar / Ali Şerbetçi

 2 yıldır bir şirkette çalışıyorum. Sözleşmem bitmeden ayrılmamı istiyorlar. Tazminatımı almak için hangi yolları izlemem gerekiyor?
5...722515 Nolu SMS 
Sözleşme süresi bitmeden önce işveren haklı bir neden olmadan iş sözleşmenizi fesh ediyor ise işten ayrılma tarihinizle sözleşmenin bitim tarihi arasındaki sürenin ücretini Borçlar Kanunu'na göre işverenden talep etme hakkınız vardır. Ayrıca 2 aylık ücretiniz tutarında kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Bunun için öncelikle işverenlikçe iş sözleşmenizin sona erdirilmesi gerekir. Siz kendiniz ayrılırsanız herhangi bir tazminat talebinde bulunamazsınız.
İş sözleşmeniz sona erince iş mahkemesine dava açarak alacaklarınızı talep edebilirsiniz. 

 Yeni işe giriyorum. Sözleşmede "Personele fazla çalışma için ayrıca fazla çalışma ücreti ödenmeyecektir" maddesi var. Böyle bir hüküm koymaları mümkün mü? Ayrıca işyerinden ayrılmam halinde tazminat ödenmeyeceği şeklinde de bir hüküm var. M. AKTAŞ 
Yargıtay kararlarına göre, işçinin ücreti asgari ücretin üzerindeyse ve aylık maktu ücret ödeniyor ise yıllık en fazla 270 saatlik fazla çalışma ücreti de ücrete dahil edilerek sözleşmeye böyle bir hüküm konulmasında yasaya aykırı bir durum yoktur. Ancak ücret düşük ise ve çok fazla mesai yapılıyorsa böyle bir madde sözleşmeye konulamaz, konulsa bile fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir. İşçi İş Kanunu'nda belirtilen haklı bir sebepten dolayı iş sözleşmesini fesh ederse tazminata hak kazanır. İş sözleşmesine bunun aksine bir düzenleme konulamaz.
Konulsa da geçerliliği olmaz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
 21.09.1964 doğumluyum. Bağ-Kur başlangıç 17.06.1987, bitiş 30.12.2014. SSK'dan devam eden 550 iş günü var. Ne zaman emekli olurum? 5...074322
Bağ-Kur'a girişinizden itibaren aralıksız 2014 yılına kadar ödemişseniz hemen Bağ-Kur'dan emekli olursunuz.
Anladığım kadarıyla 1260 günü tamamlayıp SSK'dan emekli olmayı istiyorsunuz. Bunun için 710 gün daha sigortalı çalışmanız gerekiyor. Bu da iki yıla tekabül eder.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 24.02.2015)

GÜNDEM