BASINDAN YAZILAR
Çift Maaş Alan Kişi, Asgari Ücret Kriterine Takılır / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Çift Maaş Alan Kişi, Asgari Ücret Kriterine Takılır / Okan Güray Bülbül

 Dul kadınlara ölen kocalarından bağlanan maaş asgari ücretin üzerindeyse ikinci maaş bağlanmaz. Çift maaş alan sorun yaşayabilir. 

Bu köşeden daha önce dul kadınların hem anne veya babadan, hem kocadan maaş alabilmesine ilişkin kriterleri ayrıntılı olarak açıklamıştık. Bu yazı sonrası okuyucularımızdan gelen pek çok soru oldu. Bu konuda çok önemli bir husus var. Kocadan bağlanan maaş asgari ücretin üzerindeyse Bağ-Kur ikinci maaşı bağlamaz. Bu kriter, çifte maaş alan kişilere ilerleyen dönemlerde sorun yaratabilir. 

1 EKİM SONRASI KRİTERİ 

Çifte maaş bağlanması konusunda anne/babası veya kocasından birisi Bağ-Kur’lu olan kadınlar açısından kocanın ve anne/babanın ölüm tarihi çok önemli. Kocası veya anne/babasından birisi Bağ-Kur’lu olan ve hem anne/babası, hem kocası 30 Eylül 2008 sonrası vefat eden dul kadına yalnızca tercih ettiği bir maaş bağlanır. Yani hem kocasından, hem anne/babasından maaş bağlanmaz. Kocası SSK’lı veya Emekli Sandığı'na tabi olup, anne/babası Bağ-Kur’lu olan kadına maaş bağlanırken iki tip durum söz konusudur. Kocası SSK’lı veya Emekli Sandığı mensubu olan ve 1 Ekim 2008 öncesinde vefat eden kişilerden, babası Bağ-Kur’lu olan ve 4 Ekim 2000 ila 7 Ağustos 2001 ve 2 Ağustos 2003 ila 30 Eylül 2008 arasında vefat edenler gelir sınırına tabi olmaksızın her iki aylığı birlikte alabilirler. Aynı durumda olan fakat anne/babası 1 Ekim 1972 ila 3 Ekim 2000 ve 8 Ağustos 2001 ila 2 Ağustos 2003 arasında vefat edenler, kocasından aldıkları maaş ve diğer gelirleri brüt asgari ücretin altındaysa iki maaşı birlikte, değilse yalnızca Bağ- Kur’dan bağlanacak olan maaşı alabilir. 

ASGARİ ÜCRETE BAKILIR 

Bu durumda olan kişiler kocalarından aldıkları aylık ve diğer gelirlerinin toplamı 1.134 TL’nin üzerindeyse hak etmiş olmalarına rağmen anne veya babalarından yetim aylığı alamazlar. Kişilerin gelirinin 1.134 TL’nin altında olması halinde ise hem dul aylığını, hem yetim aylığını birlikte alabilirler. 

Haksız alınan maaş geri alınabilir 
Bağ -Kur kanunlarına göre aylık bağlanırken gerekli araştırmalar yapılarak aylık bağlama sonlandırılır. Dul kadının gelirinde değişiklik olması ve bu durumun tespit edilmesi halinde geriye dönük olarak haksız şekilde bağlanmış aylıklar geri istenebilir. Bu nedenle gelir değişiklikleri bildirilmelidir.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 22.07.2014)

GÜNDEM