BASINDAN YAZILAR
Soma Faciası İle Birlikte Sosyal Güvenliğin Kırılan Kalemi / Vedat İlki - MuhasebeTR

Soma Faciası İle Birlikte Sosyal Güvenliğin Kırılan Kalemi / Vedat İlki

 301 kişiye mezar olan Soma Maden ocağında cansız bedenler yeryüzüne çıktığında , kimi hastanede öldü süsü verilsin diye uyduruk oksijen maskesi takılmış cesetler ile karşılaştık.

Yetkili kurumlar net sayıyı halen bir sır gibi saklamaya devam ediyor.

SGK o işyerine ait APHB çalışan sigortalı rakamı , ölen ,yaralanan ,enkaz altında kalıp küllenenler hakkında detaylı açıklama yapılmamıştır.

Şu ana kadar kaç kişiye ölüm aylığı ya da geliri bağlandığı konusunda da bilgi verilmemiştir.

Bu sır perdesini köşesinde cesaretle dile getirmeye çalışan usta kalem ise ,gazetesinde yazdırılmayarak adeta kalemi kırılmıştır.

TBMM sunulan torba yasa görüşmelerinde bu susturulan cesur kalemin eleştirilerine tahammül edemeyenler ,"Alo ?" hatları aracılığıyla yazı işlerine ferman buyurmuşlardır ki ,kamuoyu ile düşüncelerini paylaşmasın ,biz de uyuyanları uyandırmadan kazasız belasız bu torbayı TBMM geçirelim diyorlar.

Gerçi dikkatle gözlemleyenler, aylardır bu torba kanun konusunda "Müjde müjde şu geliyooor, bu geliyooor" diye yırtınan algı operasyonu araçları Torba Yasa TBMM'ye sunulduktan sonra suskunluğa bürünmelerinden dağın fare doğurduğunu, Soma faciasının üzeri kamu kaynaklarıyla örtülmek istendiğini görmektedirler.  

Oysa 2006 yılından beri kalemi kırılmaya çalışan Sosyal Güvenlik yazarı İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda yaptığı haklı eleştirileri ile yasal değişikliklerin gerekliliğine her zaman zemin hazırlamıştır. 

Siz ne kadar ekran yasağı getirseniz de ,ne kadar kalemini kırmaya uğraşsanız da ondan kalan bayrağı devir alanlar aydınlatmaya devam ederler.

Bugünlerde  yazmasa da yarınlarda kaldığı yerden devam edecektir.

 

KISACA KALEMİ KIRILSA DA YAZMAYA DEVAM EDECEK

(Kaynak: Alitezel.com | 04.06.2014)

GÜNDEM